Нов супер автомобил на Lexus пристига во 2026 година

Според британските медиуми, новиот тркачки автомобил Toyota / Lexus GR GT3 ќе создаде друмска верзија која ќе се натпреварува со други спортски автомобили со преден мотор како Mercedes-AMG GT и Aston Martin Vantage…

Неколку прототипи за тркачки автомобили беа фатени на тестирање во последните недели. Претходно овој месец, Toyota го тестираше GR GT3 на Circuit de Spa-Francorchamps во Белгија. Автомобилот има дизајн многу инспириран од концептот 2022 GR GT3 (на сликата) и ќе го замени Lexus RC F GT3.

Додека љубителите на трките ќе бидат задоволни да дознаат за новиот автомобил, љубителите на спортски автомобили ќе бидат воодушевени кога ќе слушнат дека правилата за хомологација значат дека Toyota/Lexus треба да лансираат верзија за патување со истиот основен дизајн.

Друмскиот ( за отворени – јавни патишта) автомобил ќе го дели својот основен погон со тркачкиот автомобил. Шпионските снимки покажуваат дека тркачкиот модел е опремен со V8 мотор со двојни турбо, а моделот за патување може да има корист и од одредена хибридна помош.

За да се натпреварува со Aston Martin Vantage од 2025 година, на новиот Lexus ќе му требаат околу 650 КС, што лесно се постигнува со V8 мотор со хибриден систем. Можно е новиот Lexus да го таргетира дури и Mercedes-AMG GT 63 E Performance со 805 КС.

Визуелно, автомобилот ќе изгледа многу слично на прототип изведбите, но без „дивите“ крила. Ова значи дека ќе има долга хауба, како и неговите ривали, со голема предна табла и агресивни LED фарови. Исто така, ќе биде низок и широк, а ќе има заден дел со истакнат спојлер и остри светла.

Се уште не е познато како ќе изгледа внатрешноста. Тркачкиот автомобил ќе го има своето деби на 24 Hours of Daytona во јануари 2026 година. Британскиот Autocar шпекулира дека верзијата на патиштата би можела да се појави во 2026 година.

НАЈНОВИ