Opel Frontera во нови најавни фотографии

Уште порано беше најавено дека Opel ќе премине на електричен погон дури од 2028 година, а еден од моделите на пат е наследникот на Crossland, кој го доби името Frontera име, што инаку веќе се користеше за теренецот на Opel помеѓу 1991 и 2004 година)….

Овој пат се работи за автомобил тесно поврзан со претстојната втора генерација на Citroen C3 Aircross.Електричната Frontera (достапна и со значка Оpel) на тој начин им се придружува на Astra Electric и Astra Sports Tourer Electric во палетата EV, која ги вклучува и Rocks Electric, Corsa Electric, Mokka Electric, Combo Life Electric и Vivaro Life Electric.

Според компанијата, доаѓањето на електричната Frontera означува „значајна пресвртница во транзицијата кон целосно електричен бренд“.

„Името „Frontera“ совршено одговара за нашиот возбудлив нов SUV. Има самоуверен карактер и ќе биде позициониран во самиот центар на пазарот“, вели Флоријан Хуетл (Florian Huettl ), главен извршен директор на Opel.

Фронтера, исто така, ќе прикаже нова робусна интерпретација на смелата и чиста дизајнерска филозофија на Opel и ќе биде првиот сериски автомобил на марката што ќе го носи новиот амблем на Opel „Blitz“.

Со должина од околу 4400 mm, Frontera нуди многу простор и разноврсност за луѓето кои водат активен живот и купувачите со големи семејства. Волуменот на багажникот е 460 литри или 1600 литри со склопени задни седишта.

Се издвојува целосно дигиталниот кокпит Pure Panel, кој се состои од пар екрани од 10 инчи. Се најавуваат и системи за помош дизајнирани да го направат возењето и маневрирањето порелаксирано (од нова панорамска камера за рикверц до интелигентна контрола на патувањето до систем за предупредување за преден судир со автоматско сопирање и детекција на пешаци).

Новиот модел, исто така, ќе ја продолжи долгогодишната традиција на Opel да нуди пристапна мобилност на широк спектар на клиенти благодарение на атрактивните цени.

Новата Frontera од самиот почеток ќе биде достапна и како целосно електрично возило.

Поконкретно, во соопштението се вели дека купувачите ќе можат да избираат помеѓу целосно електрична варијанта и високо ефикасен бензински мотор со или без технологија од 48 волти (најверојатно 1,2-литарски трицилиндричен). Подетални спецификации допрва ќе се објавуваат.

Без оглед на тоа која погонска единица ќе ја избере клиентот, тој може да се радува на високо ниво на задоволство во возењето благодарение на специфичното поставување на шасијата. Инженерите во Риселсхајм посветија големо внимание на испорачување типични возни карактеристики на Opel.

Fronterа се очекува да излезе во продажба во текот на летото оваа 2024 година.

 

НАЈНОВИ