Нов Citroen C3 за помалку од под 15.000 евра

Книгите за нарачки за новиот Citroen C3 се отворени во Европа, а цените започнуваат под 15.000 евра…

Новиот C3 ќе се нуди со избор од два енергетски единици. Палетата започнува со 1,2-литарски бензински мотор со моќ од 75 kW/102 КС, кој е поврзан со рачен менувач, а во Европа чини од 14.990 евра.

Благиот хибриден трицилиндричен погон Hybrid 100 е достапен и во новиот C3. Тоа е, исто така, споменатата единица од 1,2 литри, но додава батерија од 48 V и нов менувач со двојна спојка e-DCS6 со интегриран електричен мотор од 28 КС.

Citroen вели дека погонската група Hybrid 100 им овозможува на возачите да завршат 50% од сите градски патувања само со електрична енергија, намалувајќи ги емисиите за 10% во споредба со рачниот бензинец C3, кој испушта 117 g/km.

Достапни се две нивоа на спецификација: Вие и Макс. Почетната верзија на You има, меѓу другото, LED фарови, head-up дисплеј, задна помош за паркирање и активно безбедносно сопирање.

Верзијата Max добива носачи на покривот, како и сет на предни и задни заштитни елементи, 17-инчни тркала, 10,25-инчен инфозабавен екран со сателитска навигација, Comfort седишта, безжично полнење телефон, камера за рикверц и автоматско активирање на светлата и бришачи.

Автомобилот е долг 4015 mm, растојанието е 197 mm, додека волуменот на багажникот е 310 литри. Инаку, Citroen го претстави целосно електричниот e-C3 во октомври минатата година .

НАЈНОВИ