Овој Lexus GX има фурна за пица

Снимање, караоке сет и преклопен мопед беа само некои од повеќе егзотичните додатоци во автомобилите…

Како што е овој случај кога како додаток ни пристигна и рерната за пица….

Верувале или не, ова е SUV кој не доаѓа од Кина, туку е направен од Јапонците. И тоа во погоните на премиум брендот – Lexus, каде што не се премногу наклонети кон неконвенционални решенија.

Станува збор за моделот GX, кој беше искористен за создавање уникатен концепт, наведуваат информативните портали.

Тој е развиен во соработка со луксузниот бренд Monogram и докажува дека денешното возило навистина може да има се. Така, овој теренец има електрична печка за пица од 20 инчи.

Добрата храна оди добро со добро разладените пијалоци, па не е изненадување што во овој Lexus е поставен и фрижидер во кабината. Има и соодветно специјализирано складирање, што го прави овој GX вистинска кујна на тркала.

Според Lexus, „овој автомобил ја има првата и единствена загреана преса за мраз во САД“ која создава сферични коцки мраз. Се наоѓа помеѓу задните седишта.

Концептот го има своето јавно деби овој викенд во Аспен, Колорадо, на настанот „Food and Wine Classic“.

НАЈНОВИ