Претставен Mini Aceman

Mini, исто така, ја засили својата гама со целосно електричниот crossover модел Aceman, кој беше прикажан како концепт во 2022 година…

Дизајниран да ја пополни празнината помеѓу новиот Mini Cooper и поголемиот Countryman, серискиот Aceman е премиерно прикажан сега на саемот за автомобили во Пекинг, со лансирање на пазарот подоцна оваа година.

Со должина од нешто повеќе од четири метри, Aceman ќе се натпреварува со различни потенцијални ривали, вклучувајќи ги Volvo EX30, Hyundai Kona Electric, Jeep Avenger и Smart #1, како и претстојниот Ford Puma EV.

Основниот модел Aceman E ќе има 184 КС и 290 Nm, со батерија од 42,5 kWh што е доволна за опсег од 310 километри во WLTP циклусот. Поскапата варијанта Aceman SE добива 218 КС и 330 Nm, со батерија од 54,2 kWh за автономија од 406 километри.

Во зависност од верзијата, забрзувањето од 0 до 100 km/h трае 7,9 или 7,1 секунди, соодветно.

Aceman е многу усогласен со најновиот дизајнерски јазик веќе откриен со новите модели Cooper и Countryman, па се карактеризира со „лебдечки“ покрив и октогонална предна табла.

Mini ги потврди димензиите на новиот Aceman, што значи дека е долг 4075 mm (354 mm пократок од Countryman), широк 1754 mm (без ретровизори) и висок 1495 mm, со меѓуоскино растојание од 2606 mm.

Во автомобилот има место за пет патници, додека багажниот простор има волумен од 300 литри.

Дел од пакетот вклучува, меѓу другото, 9,4-инчен OLED кружен дисплеј, Mini Operating System 9, интелигентниот личен асистент Spike, осум режими на Mini Experience кои ја менуваат внатрешната средина (Personal, Go-Kart, Vivid, Core, Green , Timeless, Balance and Trail), облоги на вратите направени од рециклиран полиестер, амбиентално осветлување, панорамски стаклен покрив, 12 ултразвучни сензори и четири камери за опкружувачки oколу возилото поглед, како и системите Driving Assistant Plus и Remote Parking.

Богата опрема за силен натап во класата.

На клиентите ќе им бидат понудени четири пакети опрема (Essential, Classic, Favored и JCW), како и тркала од 17 до 19 инчи. Верзијата JCW исто така добива различни браници, црвен чили ленти на покривот и хаубата, сјајно црни детали и поостро управување.

Првично, Aceman ќе се произведува заедно со Mini Cooper Electric во Кина, но по инвестицијата од 600 милиони фунти во фабриката во Оксфорд, двата автомобили подоцна ќе бидат произведени и во Велика Британија.

Цените во Германија започнуваат од 34.900 евра за Aceman E и 38.900 евра за Aceman SE.

НАЈНОВИ