Skoda Vision Gran Turismo Concept

Škoda Auto го воведува Vision Gran Turismo, спектакуларен целосно електричен концепт автомобил, во играта Gran Turismo 7 PlayStation, проширувајќи го присуството на производителот на автомобили во светот на дигиталните трки…

Инспирација од Škoda 1100 OHC Spider од 1957 година, целосно електричната Škoda Vision Gran Turismo со погон на сите тркала е опремена со четири електрични мотори, кои испорачуваат вкупно 800 kW/1071 КС.

За прв пат, брендот Škoda и Škoda Vision Gran Turismo влегуваат во популарната тркачка симулација Gran Turismo 7 за PlayStation 4 и 5. Развиена исклучиво за оваа платформа, виртуелната студија за концепт е целосно електричен тркачки автомобил. Со приклучувањето на една од најпознатите тркачки игри, Škoda ја покажува својата посветеност на иновациите додека истражува нови целни групи и форми на презентација.

Во исто време, производителот на автомобили одговара на барањата од „гејмерската“ заедница за воведување на чешката марка во популарната тркачка симулација.

Виртуелниот Škoda Vision Gran Turismo црпи инспирација од Škoda 1100 OHC Spider од 1957 година, развиен за да се натпреварува на 24 часа Ле Ман. Предводен од Оливер Стефани, тимот на Škoda Design создаде спектакуларен едносед, комбинирајќи дизајнерски елементи од легендарниот 1100 OHC со нови карактеристики како што е поделеното задно крило. Škoda Vision Gran Turismo вклучува карактеристики на новиот Modern Solid дизајнерски јазик што се користи за идните електрични модели на Škoda.

Меѓу нив се фаровите во форма на Т и мат Explorer зелената боја на каросеријата. Вкупно четири електрични мотори со комбинирана моќност од 800 kW/1071 КС и 1020 Nm вртежен момент заедно со погон на сите тркала и активна аеродинамика обезбедуваат исклучителни перформанси во сите услови на патеката.

Ниската, издолжена каросерија на Škoda Vision Gran Turismo му дава на автомобилот многу модерен и футуристички изглед. Елегантната и динамична надворешност на концептуалната студија се карактеризира со остро исцртани линии и јасно дефинирани рабови. Активните аеродинамички компоненти, на пример на впечатливото поделено задно крило, динамично се прилагодуваат на условите за возење.

Ова обезбедува извонредно управување и – во комбинација со четирите електрични мотори – совршен однос на перформанси и ефикасност. Играчите можат да избираат помеѓу две различни бои за нивната Škoda Vision Gran Turismo: едната потсетува на познатата Škoda 130 RS, која освои двојна победа во својата класа на релито во Монте Карло во 1977 година, а другата во мат зелено Explorer, симболично на концепт автомобил Škoda Vision 7S кој го претстави новиот Модерен цврст дизајнерски јазик на марката.

Во Škoda Vision Gran Turismo, возачот седи во центарот на минималистички дигитален кокпит, исто како во тркачки автомобил со отворен покрив. Прилагодливото спортско седиште, ергономски дизајнирано да го „гушка“ телото на возачот, е опремено со безбедносни појаси со шест точки во атрактивна црвено-портокалова (Red Orange) боја.

Карбонскиот волан со футуристички изглед е срамнет на врвот и на дното. Дизајниран е во соработка со стручни играчи кои многу години играат Gran Turismo. Целиот концепт на HMI и контрола на копчињата, со три индивидуално приспособливи копчиња, се базира на професионални контролери за игри.

Над воланот директно во видното поле на возачот, кристален камен служи како мерач на моќност. Екранот во пилотската кабина не само што ја покажува моменталната брзина, избраниот режим на возење и нивото на полнење на батеријата, туку служи и како ретровизор, покажувајќи ја областа зад возилото во секое време. Покрај тоа, вградените сензори за растојание го предупредуваат возачот на други возила во близина.

Дизајниран за ефикасност и извонредна динамика на возење, возилото тежи само 1.300 килограми и комбинира должина од 4.407 mm со ширина од 1.947 mm и висина од само 949 mm. Вкупно четири електрични мотори, напојувани од литиум-јонска батерија од 87 kWh, сочинуваат импресивен погон.

Секој мотор испорачува 200 kW, што резултира со моќна моќност на системот од 800 kW. Максималниот вртежен момент е 1020 Nm, што овозможува непречено забрзување преку едно – брзинскиот менувач. Погонот на сите тркала активно ја оптимизира распределбата на вртежниот момент помеѓу двете оски за подобри перформанси во кривините. Основата за извонредната динамика на возење е систем за суспензија, сличен на оние што се користат во Formula Е. Ова дополнително ја подобрува стабилноста при големи брзини и го намалува центарот на гравитација на возилото. Динамичниот звук на Škoda Vision Gran Turismo е специјална креација на тимот за развој и дизајн на Škoda.

НАЈНОВИ