Пристигаат Audi Q6 e-tron Sportback и Audi RS Q6 e-tron

Audi планира да ја претстави Sportback верзијата на новиот електричен SUV Q6 e-tron во наредните месеци, додека спортскиот RS Q6 e-tron ќе пристигне кон крајот на оваа 2024 година…

Audi Q6 e-tron Sportback беше најавен со затемнета тизер слика, но засега не е откриен точен датум на лансирање.

Сепак, тој очекува премиерата да се случи пред крајот на тековната 2024 година.

Најголемата разлика во однос на стандардниот Q6 e-tron е обликот на задниот дел од покривот, а има и спојлер на капакот на багажникот.

Иако сите детали ќе бидат објавени подоцна, јасно е дека Sportback ќе ја сподели својата платформа и механика со стандардниот модел Q6 e-tron. Ова вклучува батерија од 100 kWh (нето 94,9 kWh) и избор на погон на заден или двоен мотор.

Благодарение на поповолната аеродинамика, се очекува мало подобрување на досегот – веројатно до 645 km.

Од друга страна, Audi планира „во догледно време“ да го лансира спортскиот RS Q6 e-tron.

Портпаролот на Audi потврди само дека ја „размислуваат“ верзијата RS на новиот модел, но дека секоја дополнителна информација „ќе не одведе предалеку“.

Базиран на истата PPE платформа како и најновиот Porsche Macan, RS Q6 e-tron треба, според британските медиуми, да добие два електромотори со 621 КС, кои би овозможиле забрзување до 100 km/h за околу три секунди.

 

НАЈНОВИ