Првиот Ford Mustang Dark Horse 2024 е продаден за 350.000 долари

Ford го продаде првиот Mustang Dark Horse од 2024 година (VIN 001) на аукцијата на Barrett-Jackson’s Scottsdale изминатиот викенд за 350.000 долари, а целиот приход одеше во добротворни цели.

Првиот Mustang Dark Horse од 2024 година доаѓа во Blue Ember металик и е опремен со спортски седишта Recaro, суспензија MagneRide, заден диференцијал Torsen и комплет гуми Pirelli Trofeo RS.

VIN 001 Mustang Dark Horse има 5,0 литарски V8 мотор со 500 КС и 567 Nm, 6-брзински мануелен менувач и погон на задните тркала.

Ford вели дека целиот приход оди во Фондацијата за истражување на дијабетес (JDRF), добротворна организација која работи на спречување и лекување на дијабетес тип 1.

НАЈНОВИ