Renault и Nissan најавуваат нови SUV модели за Индија

Во обид да профитираат од популарноста на теренците во Индија, Renault и Nissan ќе лансираат четири нови модели, сите базирани на локализирана верзија на архитектурата CMF-B…

Најавата е придружена со тизер слика која открива само делови од двата модели. SUV моделот со пет седишта се очекува да дебитира во текот на 2025 година, а подоцна и нивните браќа и сестри со три реда седишта и со место за седум патници.

Првата тизер слика покажува дека теренецот на Renault ќе биде тесно поврзан со третата генерација на Dacia Duster која дебитираше на крајот на минатата година. Компанијата веќе го претстави дериватот на Renault Duster во Турција, но се чини дека индискиот модел има малку поинаква LED графика и ревидирана лизгачка плоча на предниот браник.

Од друга страна, механички поврзаниот модел на Nissan има целосно редизајниран лик. Предните LED светла изгледаат слично на оние на Nissan Interstar, додека браникот има влошки во алуминиумски стил. Хаубата, шофершајбната, покривните шини и предните браници сугерираат дека новиот теренец на Nissan за Индија, исто така, ќе дели голем дел од своето тело со Dacia Duster.

Новите SUV модели на Renault и Nissan се очекува да имаат ист бензински турбо мотор. Во однос на поголемите теренци со седум седишта, тие би можеле да бидат тесно поврзани со Dacia Bigster, кој во суштина ќе биде подолга верзија на Duster.

Autocar India известува дека теренецот со пет седишта на Renault би можел да пристигне кон крајот на 2025 година, заедно со неговиот брат Nissan.

Моделите со седум седишта би можеле да следат некаде во текот на  2026 година, насочени кон Hyundai Alcazar, MG Hector Plus, Tata Safari и Mahindra XUV700.

Nissan неодамна објави дека ќе лансира три нови модели во Индија до 2026 година.

Ова значи дека на теренците со пет и седум седишта ќе им се придружи уште еден модел, со што дополнително ќе се прошири поставата и присуството на Nissan во регионот.

 

НАЈНОВИ