Rezvani RR1

Компанијата Rezvani Motors го претставува RR1, како прв влез во новата линија Rezvani Retro, која комбинира изглед на старата школа со модерни перформанси…

RR1 е базиран на 992-та генерација на Porsche 911, а се нуди со 550 КС, 565 КС или 750 КС.

Rezvani го опреми долгиот 4700 mm RR1 со каросериски панели од јаглеродни влакна кои потсетуваат на легендарните тркачки автомобили кои доминираа на 24 часа Ле Ман (Le Mans) во 1970-тите, црпејќи инспирација од класичното Porsche 935/78 и модерниот 935.

Има и опционална графика на Martini, како и нови фарови во стилот на Taycan.

Како што веќе споменавме, Rezvani планира да го понуди автомобилот во три варијанти, од кои првата е RR1 550. Се базира на Porsche 911 Carrera S од 2020 година, а тука има 550 КС.

Покрај новата каросерија, која ја намалува тежината на автомобилот, на купувачите ќе им биде понуден комплет Ohlins TTX-Pro и нов издувен систем.

Следен е RR1 565, кој е базиран на 992 Porsche 911 GT3 и развива 565 КС, а се нуди со шестстепен мануелен или PDK менувач.

Конечно, врвен модел е RR1 750. Врз основа на моделот 911 Turbo S, овде има 750 КС.

Компанијата нуди и подесување на суспензијата специјално за патот или патеката, во зависност од потребите на клиентите.

Rezvani планира да изгради само 50 примероци, со цени почнувајќи од 149.000 американски долари па нагоре, но тоа не го вклучува и автомобилот од донаторот.

 

НАЈНОВИ