Се продава Lamborghini Centenario Roadster со изминати само 71 км.

Lamborghini произведе само 20 примероци од моделот Centenario Roadster базиран на Aventador, а еден од најатрактивните примероци меѓу нив ќе биде продаден на крајот на месецот, а се очекува купувачот за него да издвои помеѓу 3 и 4 милиони евра….

Италијанската марка го претстави Centenario во март 2016 година и произведе 20 coupe и 20 cabriolet изведби. И додека го споделува карбонскиот монокок и 6,5 литарскиот атмосферски V12 мотор со Aventador, сепак Centenario има сосема поинаква каросерија.

Примерот на фотографиите е обоен во прекрасна нијанса на црвено Rosso Efesto, додека црна линија се протега низ хаубата, задниот капак и адаптивниот спојлер. Навистина има многу карбонски компоненти, а тие го вклучуваат предниот сплитер, капакот на моторот и масивниот дифузор. Автомобилот има комплет карбонски тркала.

Внатрешноста е подеднакво импресивна, со комбинација на компоненти во црна Nero Ade и црвена Rosso Alala. На пример, седиштата се покриени со Nero Ade Alcantara со детали од Rosso Alala, додека другите елементи покриени со црвениот материјал го вклучуваат воланот, централната конзола и лентите за влечење на вратата. Внатрешноста е исто така украсена со контрастен конец.

Според аукциската куќа RM Sotheby’s, италијанскиот супер автомобил досега имал еден сопственик и поминал само 71 километар иако бил испорачан пред речиси шест години.

НАЈНОВИ