Singer Sotto

Singer ги прави едни од најубавите модифицирани автомобили Porsche во светот, а новото Sotto е јубилејна 300-та реставрација и привлекува внимание и изгледа како магнет…

Автомобилот го започна животот како Porsche 911 Targa од 1990 година, а Singer го измени за да изгледа поретро, ​​исто како и другите креации на компанијата. Каросеријата од јаглеродни влакна е обоена во сина отпорност, а на дното на автомобилот има суптилна линија со букви „Porschе“. Кровната плоча е во темно сина боја и може лесно да се отстрани. Зад тркалата со пет краци во стилот на Fuchs се видливи масивни карбон-керамички сопирачки.

Купувачот избра портокалова кожа за внатрешноста, која ги покрива седиштата, панелите на вратите и долниот дел од контролната табла, а тахометарот одговара на бојата. Автомобилот го придвижува феноменалниот 6-цилиндричен мотор на Singer

од 4,0 литри со воздушно ладење, кој испорачува 390 КС и „врти“ со 9.000 вртежи во минута. Издувниот систем е направен од титаниум, а купувачите можат да избираат помеѓу петстепен мануелен и шестстепен менувач.

Singer започна со работа во 2009 година и брзо доби голем број следбеници, а сега работи во огромен објект во Торенс, Калифорнија. Процесите на производство, бојадисување, монтажа и внатрешна завршна обработка се изведуваат на едно место.

Покрај тоа, Singer  работи и во Велика Британија. Во 2022 година, Singer  објави дека повеќе нема да прима нарачки за моделите Classic Study како овој 911. Во тоа време, шефот на компанијата Роб Дикинсон (Rob Dickinson) рече дека има намера да го ограничи производството на 450 примероци.

Singer ја произведува и серијата модели Turbo Study. Овие автомобили потсетуваат на моделите 911 Turbo од седумдесеттите, а клиентите буквално „полудеа“ по нив. Досега се забележани примери со каросерија инспирирани од тркачки автомобили, кабриолет и купе со потрадиционален изглед.

НАЈНОВИ