Smart Concept #5

Smart се подготвува за претстојната премиера на новото концепт возило, кое ќе го покаже следната недела на саемот за автомобили во Пекинг….

Најавата е придружена со неколку фабрички скици кои покажуваат дека новиот Smart Concept #5 ќе биде всушност SUV модел што ќе се одликува со средна големина.

По промоцијата во форма на концепт на 25 април во Пекинг, во втората половина од оваа година на пазарот ќе пристигне и серискиот модел.

Бројот 5 ќе им се придружи на број 1 и бр. 3 crossover модели во поставата на Smart, усвојувајќи авантуристички став.

Smart наведува дека број 5 ќе биде нивното „нај пространо и најразновидно возило до сега“, позиционирано во премиум сегментот на теренци со средна големина.

Целната публика се клиенти со „активен и отворен начин на живот“.

Скиците покажуваат кутии SUV со висок клиренс (растојание на најниската точка на возилото од подлогата), мускулести калници и големи тркала, кои се оддалечуваат од наследството на градските автомобили на Smart.

Концептот ќе има и багажник на покривот, столчиња на надувување, лопата, седишта инспирирани од крофни и неколку додатоци поврзани со кампување, како што се душек на надувување, чекан, фенерче и пренослив Bluetooth звучник.

Се очекува Smart #5 да биде подолг од моделите #1 и #3, кои имаат 4270mm и 4440mm соодветно.

Некои извори ја споменуваат и платформата Geely SEA, каде што Smart #5 ќе користи архитектура од 800V што треба да му овозможи на автомобилот значително подобри времиња на полнење.

Досегот по циклус на CLTC се очекува да биде над 600 km, а треба да има верзии со еден и два електромотори.

Автомобилот ќе има и Lidar и Pilot Assist 3.0, што ќе овозможи урбана NOA (навигација на автопилот).

 





НАЈНОВИ