Subaru WRX tS модел за 2025 година

Subaru го најавува спортскиот седан WRX tS за новата моделска година, кој на купувачите ќе им биде достапен на почетокот на наредната 2025 година…

Надворешноста, меѓу другото, ја карактеризира познатата нијанса на сина боја, значката WRX на предната решетка, како и надградените сопирачки со препознатлива бронзена боја.

Слично на верзијата WRX TR, WRX tS е подесен од одделот за STI на Subaru. Има електронски контролирани амортизери за повеќе спортско возење, прилагодливи режими на возење позајмени од моделот GT (комплет со спортски режим) и Brembo сопирачки со високи перформанси.

Има и нови гуми Bridgestone Potenza S007 (245/35) со тркала со големина од 19 инчи.

Под хаубата се наоѓа истиот 2,4-литарски со четири цилиндри турбо мотор со моќност од 271 КС и 350 Nm максимален вртежен момент, поврзан со шест (6) степен мануелен менувач.

Внатрешноста добива нова 12,3-инчна дигитална инструмент табла која оди со централен екран чувствителен на допир од 11,6 инчи.

Црно-сините седишта се Recaro, со лого WRX tS втиснати во потпирачите за глава.

Како и кај секој модерен WRX, тој го добива технолошкиот пакет EyeSight Safety на Subaru, со работи како адаптивна контрола на патувањето, предупредување за напуштање лента и друго.

Subaru не даде цена за WRX tS, но потврди дека овој модел ќе го замени WRX TR.

 

НАЈНОВИ