Suzuki Swift Cool Yellow Rev, Super Carry Mountain Trail & Spacia

На автосалонот во Токио во 2024 година (од 12 до 14 јануари) тјунерите ќе изложат и Suzuki, кој таму ќе прикаже неколку концептни верзии на своите автомобили….

Пред се, се издвојуваат малку изменетата верзија на новиот Swift, Spacia опремена со кујна и робусната верзија на камионот Super Carry наменета за планински патеки. Swift Cool Yellow Rev е изменета верзија на стандардниот модел со специјална графика на надворешноста.

Кул жолта металик боја е комбинирана со „Swift“ графика на профилот, темно сиви акценти, куќишта на фаровите и комплет црни алуминиумски тркала. Во веста не се спомнуваат можни промени во механиката.

Swift е нормално долг 3860 mm, широк 1695 mm, висок 1500 mm и меѓуоскино растојание од 2450 mm. За јапонскиот пазар, тој е опремен со 1,2-литарски трицилиндричен бензински мотор со благ хибриден систем, поврзан со CVT менувач. Внатрешноста има 9,0-инчен екран на допир, head-up дисплеј, спортски волан…

Следува Suzuki Super Carry Mountain Trail Concept, теренска верзија на пикапот kei. Доаѓа во златно-жолта нијанса, во контраст со црни акценти, црни метални цевки, соодветна структура на егзоскелет (заштита на предниот дел, столбовите и покривот), багажник за покрив со LED светла, комплет тркала со гуми за сите терени, резервно тркало со целосна големина и заштитна плоча под предниот браник.

Возилото нема да има сериско производство бидејќи неговата цел е да докаже дека лесните комерцијални возила можат да се користат и за забавни активности покрај работата.

Тука е и Suzuki Spacia Papaboku Kitchen Concept, кој изгледа поинаку од стандардниот модел Spacia и Spacia Custom, со најава дека е возило наменето за клиенти со активен животен стил и авантуристички дух.

Се одликува со предна табла во стилот на Jeep, маскирани светлосни единици, отвори за саќе, заштитни елементи и двобојно тело. Дополнително, како што сугерира неговото име, концептното возило доаѓа со посебен кујнски простор сместен во багажникот зад задните седишта.

Според Suzuki, целта на кујната е да се подобри соработката помеѓу родителите и децата преку активности за готвење за време на семејните кампови. Бензински мотор од само 660 кубика сè уште се грижи за погонот.

НАЈНОВИ