Tesla воведува нови стимулации (попусти) во Кина

Тesla во петокот претстави нови стимулации, вклучително и субвенции за осигурување, за да ги придобие потрошувачите на најголемиот светски автомобилски пазар, каде што американскиот гигант за електрични возила е во долготрајна ценовна војна против вкоренетите ривали како што е BYD…

Клиентите кои ќе направат сметка на постојните залихи на лимузината – Model 3 и SUV моделот – Model Y до крајот на март ќе имаат право на стимулации во вредност до 34.600 јуани (4.807,76 американски долари), објави Tesla во објавата на својата сметка на Weibo.

Меѓу стимулациите се 8.000 јуани попуст на производи за осигурување на автомобили во партнерство со Tesla и попуст од 10.000 јуани доколку клиентот одлучи да ја смени бојата.

Tesla исто така нуди преференцијални планови за финансирање со ограничено време кои можат да заштедат до 16.600 јуани при купување на Model Y.

На прашањето за количината на залихи на Tesla во Кина, претставник за продажба рече дека е ограничен, но одби да даде детали.

Тesla не одговори на барањето за коментар.

Соочени со намалената побарувачка и растечката конкуренција, Tesla ги намали цените на некои верзии на Model 3 и Y во Кина во јануари и понуди готовински попусти на некои Model Y од 1 февруари.

Нејзиниот најголем локален конкурент BYD во петокот ја намали почетната цена на новата верзија на својот хибриден теренец Song Pro за 15,4%.

НАЈНОВИ