Toyota Land Cruiser 10-то Victory Edition

Toyota го претстави новото специјално издание на Land Cruiser J300 во Обединетите Арапски Емирати, прославувајќи 10 последователни победи на Дакар…

Станува збор за модел наречен Land Cruiser 10th Victory Edition, кој има темни детали во комбинација со тркала од 18 инчи и налепници инспирирани од релито. Овој модел е достапен исклучиво со V6 бензински мотор.

Според тоа што го пренесуваат информативните агенции, пакетот специјална опрема е базиран на моделот Land Cruiser 300 Black Edition и веќе е достапен во ОАЕ.

И додека елементите како што се црната решетка и заштитата на подвозјето се задржани од пакетот Black Edition, новата верзија исто така има комплет црни и сиви налепници кои го красат профилот и се протегаат до задниот браник, оддавајќи почит на наследството на мотор – спортот на Land Cruiser. .

Се издвојуваат и црните бандажи од 18 инчи со пневматици 285/60R18, а по внимателниот поглед ги открива црвените предни конектори за влечење.

Сепак, можеби ќе биде посоодветно 10-тото Victory Edition да се заснова на Land Cruiser GR Sport наместо на основниот модел, бидејќи ќе добие поцврст комплет за каросерија и софистицирано подесување на суспензијата. Верзијата GR Sport на Land Cruiser ја донесе најновата победа на Toyota на релито Дакар.

Треба да се напомене дека победничката серија на Toyota од 10 натпревари се однесува на категоријата сериски автомобили, а не на генералниот пласман. Компанијата ја презеде титулата во изданијата на Дакар за 2019, 2022 и 2023 година со специјално подготвени верзии на пик – апот Toyota Hilux.

За разлика од Land Cruiser GR Sport, победник на Дакар со дизел, 10-то Victory Edition е достапно само со турбо 3,5-литарски V6 бензински мотор кој развива 415 КС. Тој е поврзан со 10-брзински автоматски менувач и погон на четири тркала на Toyota.

Внатрешноста се одликува со стандарден девет (9 ) -инчен информативно забавен екран, три – зонска клима, дрвени акценти, платнени навлаки на седиштата и волан обложен со кожа.

Цената на Toyota Land Cruiser 10th Victory Edition е 87.095  американски  долари.

 

НАЈНОВИ