Toyota Urban Cruiser Taisor

Toyota и Suzuki успешно соработуваат долго време (споделуваат модели и платформи на одредени европски пазари, Азија и Африка), што резултираше со врска која го зајакна присуството на двете компании на пазарот…

Меѓу другото, Toyota RAV4 во Европа се продава и како Suzuki Across, а караванот Corolla како Suzuki Swace.

Исто така, Suzuki Celerio е присутен во Јужна Африка како Toyota Vitz, а ситуацијата во Азија е уште поинтересна.

Така, Toyota го нуди Urban Cruiser Hyryder во Индија, додека Suzuki го продава тој модел под името Grand Vitara.

Има и пример за миниван Suzuki Invicto, кој всушност е верзијата Suzuki на моделот Toyota Innova Hycross.

Сега доаѓа Toyota Urban Cruiser Taisor, кој ќе биде верзијата на Toyota на постоечкиот Suzuki Fronx.

Промоцијата ќе се одржи кон крајот на оваа недела, додека првите испораки во Индија ќе започнат кон крајот на април или почетокот на мај.

Разликите ќе се однесуваат на предната табла со логото на Toyota, редизајнираните браници и новите 17-инчни алуминиумски тркала.

Должината на возилото е 3995 mm, ширина 1765 mm, висина 1550 mm и меѓуоскино растојание 2520 mm.

Во внатрешноста, меѓу другото, ќе има и 9,0-инчен инфо-забавен систем, аналогна инструмент табла и head-up дисплеј.

Палетата на мотори вклучува 1,2-литарски бензински атмосферски мотор со 66 kW/90 КС и 1,0-литарски турбо со блага хибридна технологија што има 74 kW/100 КС.

Во двата случаи, силата се пренесува на предната оска преку рачен или автоматски менувач.

 

НАЈНОВИ