Xiaomi ги предупреди купувачите на ЕV дека ќе мора да чекаат со месеци за испорака

Кинеската компанија Xiaomi ги предупреди потенцијалните купувачи на својот електричен седан SU7 дека може да чекаат четири до седум месеци за испорака поради големата побарувачка за нивниот прв автомобил…

Производителот на паметни телефони и други електронски уреди започна со собирање нарачки во четвртокот, а според податоците објавени во првите 24 часа, регистрирани се 88.898 пред-нарачки.

Испораката на стандардниот модел SU7, по цена од 215.900 кинески јуани (29.870 американски долари), може да потрае од 18 до 21 недела, според информациите добиени преку апликацијата за автомобили Xiaomi, пренесува Reuters.

Испораката на моделот SU7 Pro, исто така, може да потрае 18-21 недела, додека најскапиот модел, со цена од 299.900 јуани, може да потрае 27-30 недели.

SU7, чиј дизајн се споредува со моделите Taycan и Panamera на Porsche, беше лансиран во услови на жестока битка за цените на најголемиот светски автомобилски пазар, каде што повеќе од 40 марки се борат за вниманието на потрошувачите. Aito, поддржан од Huawei, во понеделникот понуди попусти до 20.000 јуани на својот нов SUV модел M7 до крајот на април, додека Xpeng исто така понуди субвенции до 20.000 јуани за својот електричен SUV G9 за ограничено време.

Дополнително, Chery најави дека ќе понуди даночни олеснувања, субвенции за тргување и готовински попусти на некои од своите најпродавани бензински возила. Додека пазарот е предизвик за новите производители, аналитичарите велат дека Xiaomi има повеќе пари од многу стартапи во секторот на електрични возила, а нејзиното искуство со паметни телефони и дава предност на компанијата во паметните табли, карактеристика што ја ценат кинеските потрошувачи.

Како дел од кампањата за лансирање, Xiaomi претстави и две специјални верзии на автомобилот наречени „Founder’s Edition“, кои доаѓаат со бесплатни подароци како што се фрижидери.

Првите 5.000 од овие автомобили се распродадоа веднаш.

Втората фаза од продажбата на „Founder’s Edition“ е отворена, но засега нема информации колку автомобили ќе се продаваат.

НАЈНОВИ