Triumph Daytona 660

По години чекање и месеци гласини, Triumph конечно го претстави целосно новиот мотоцикл Daytona 660…

Новата Daytona е дизајнирана да го продолжи карактерот на својот претходник и ветува возбудливо искуство со спортски перформанси комбинирано со врвен квалитет, способности и спецификации. Исто така, новата Daytona 660 покажува значајна еволуција на препознатливиот мотор со триц илиндри со работен волумен од  660cc на Triumph.

Редизајнираниот мотор сега произведува максимална моќност од 95 КС при 11.250 вртежи во минута и 69 Nm максимален вртежен момент при 12.650 вртежи во минута, нудејќи беспрекорна, брза и линеарна испорака на моќност низ целиот спектар.

Со 17% зголемување на моќноста и 9% зголемување на вртежниот момент во споредба со моделот Trident (кој исто така го користи истиот мотор), Daytona 660 доаѓа опремена со нов издувен систем 3-во-1 кој обезбедува карактеристичен и непогрешлив спортски звук.

Шасијата на новиот мотоцикл е опишана како добро избалансирана, комбинирана со агилно спортско управување и обезбедува непогрешливо искуство во возењето. Showa превртените вилушки со голем клип од 41 mm, Showa RSU прилагодливите моно-шок и четириклипните радијални сопирачки со двојни дискови од 310 mm и плетените линии на сопирачките ги подобруваат перформансите на оваа машина. Гумите Michelin Power 6 дополнително придонесуваат за исклучителен квалитет на возење.

Со дизајн погоден за возачот, Daytona 660 има висина на седиштето од 810 mm.

Технологијата фокусирана на возачот вклучува три режими на возење (Sport, Road и Rain) кои ги оптимизираат поставките за одговор на гас и контрола на тракцијата, заедно со систем за предупредување за итно сопирање кој ги активира алармните светла при нагло сопирање.

Мулти функционалните инструменти на мотоциклот вклучуваат TFT екран во боја интегриран во црно-бел LCD екран, компатибилен со системот My Triumph Connectivity. Овој систем носи навигација, интеракција со телефонот и контрола на музиката, сите лесно достапни преку цртичката за дополнителна удобност додека возите.

Иконскиот дизајн ДНК на Daytona добива свежа интерпретација со смел и агресивен став, нагласен со препознатливите двојни LED фарови и минималната каросерија. Трите достапни опции за бои се одликува со впечатлива графика „660“, што ја зголемува привлечноста на мотоциклот.

Како што се очекуваше од Triumph, Daytona 660 нуди повеќе од 30 оригинални додатоци, овозможувајќи им на возачите да го приспособат својот мотоцикл за подобри перформанси, удобност, стил и практичност.

Со сервисни интервали од 16.000 km, двегодишна гаранција за неограничена километража и силни преостанати вредности, Triumph обезбедува конкурентни трошоци за одржувањеистата .

Што се однесува до цената, сè уште не е позната.

НАЈНОВИ