Тркачки McLaren 720S GT3 Evo

McLaren го претстави новиот 720S GT3 Evo за новата сезона на FIA World Endurance Championship (WEC)…

Покрај црната и портокаловата боја на McLaren, тркачкиот 720S GT3 Evo привлекува внимание и со голем преден довод на воздух, модифицирани калници, различни браници и спојлери, пошироко задно крило, нови тркала со гуми Goodyear (наместо Pirelli).

Моторот е 4.0-литарски twin-турбо V8, кој располага со моќ од, помеѓу 550 и 600 КС.

Ричард Дин, извршен директор на United Autosports, кој е еден од новите партнери на McLaren, рече: „Дизајнот го има тркачкото наследство во основата, потсетувајќи на победникот на Ле Ман (Le Mans) од 1995 година, додека беше дел од сегашното семејство на McLaren. Тоа е возбудлив додаток на гамата на McLaren за 2024 година, изгледа како победнички болид, а ние имаме големи амбиции“.

Сезоната на WEC започнува на 2 март во Катар, а составот на McLaren со шест возачи ќе учествува на осум трки, вклучувајќи го и Ле Ман.

НАЈНОВИ