Velocifero Tennis-E

Velocifero е мала италијанска компанија специјализирана за скутери со мала зафатнина….

Брендот неодамна влезе во сегментот на електрични скутери, со нов модел наменет за секојдневниот транспорт со стил.

Се вика Tennis-E и е модел инспириран од ретро. Velocifero е основан од италијанскиот дизајнер Алесандро Тартарини (Alessandro Tartarini), па јасно е дека компанијата не презема кратенки кога станува збор за дизајнот. На крајот на краиштата, Tennis-E се базира на скутерот на бензин Tennis 125, но го заменува моторот со внатрешно согорување со електричен мотор за тивко возење без издувни гасови.

Во однос на стилот, Tennis-E добива минималистичка надворешност нагласена со течен дизајн на телото. Се работи за ретро изгледот на овој скутер, но има модерни детали како фарови и LED дневни светла.

Компактниот и шармантен скутер го придвижува мотор со номинална моќност од 3 kW, со максимални 5 kW или околу 6,7 КС, што го става во истиот опсег на перформанси како скутер од 125 кубика.

Сепак, тој се разликува во однос на неговиот вртежен момент, при што Velocifero цитира огромни 175 Nm. Tennis-E на својот возач му нуди три режими на возење – Eco, Comfort и Sport, а има максимална брзина од 85 km/h.

Што се однесува до изворот на енергија, Velocifero Tennis-E има две отстранливи литиум-јонски батерии со комбиниран капацитет од 2,99 kWh. Секое пакување тежи 10 килограми, па возачите имаат можност да заштедат тежина и да користат само една батерија при пократки патувања. Батериите можат целосно да се полнат за околу четири часа, а комбинирано обезбедуваат 80 километри автономија со едно полнење.

Што се однесува до цените и достапноста, италијанскиот бренд допрва треба да објави детални информации за новиот Tennis-E, но се очекува да се појави во продажните салони во Европа во март 2024 година.

НАЈНОВИ