Zacoe Ferrari 296 GTB Widebody

Ferrari 296 GTB доби нов комплет со широк каросерија од тајванскиот тјунер Zacoe, при што целата програма е целосно направена од јаглеродни влакна…

Наречен 296 GTZ (Gran Turismo di Zacoe), има стилски референци на класичниот 250 LM, иако неговата аеродинамика е инспирирана од модерните тркачки автомобили на Ferrari.

Широките браници имаат интегрирани отвори за воздух напред и ги следат кривините на супер автомобилот одзади, соединувајќи се во поизразен заден спојлер.

Има и неколку нови делови како што се предниот сплитер (разделник), страничните прагови и продолжетоците на задниот дифузор, со црвени акценти кои ги истакнуваат нивните остри линии.

Истиот комплет подоцна ќе биде компатибилен со Ferrari 296 Spider.

Конечно, има нов сет на алуминиумски тркала, како и пониско спуштена суспензија.

Zacoe се ограничи само на изгледот, па електрифицираниот погонски систем сè уште ги има фабричките 611 kW/830 КС (twin -турбо 2,9 литарски V6 бензински мотор и електричен мотор).

 

НАЈНОВИ