2024 Shelby Super Snake

Shelby American ја претставува својата нова Super Snake, базирана на новата генерација на Ford Mustang, моделска 2024 година.

Благодарение на компресорот Whipple и другите модификации, Super Snake од 2024 година со 5,0 литарски V8 мотор може да понуди повеќе од 830 КС.

Shelby Super Snake од 2024 година ќе се нуди со 830 КС или 480 КС. На купувачите кои ќе се одлучат за втората опција сепак ќе им бидат понудени некои важни модификации, како што е дотерана суспензија.

Shelby додаде и издувен систем Borla, ги измени сопирачките и го подобри ладењето.

Најмногу внимание сè уште привлекува верзијата со супер полнење. Покрај неговите 830 КС, Super Snake има корист и од некои софистицирани подесувања.

Автомобилот доби и алуминиумска хауба, браници од јаглеродни влакна, магнезиумски тркала, задно крило од карбонски влакна…

Како и акциите на Mustang, Shelby Super Snake ќе биде достапен или со рачен или автоматски менувач, како и со Coupe или Cabrio верзија.

Иако цената сè уште не е објавена, Shelby American откри дека ќе произведе само 250 примероци за американскиот пазар за моделската 2024 година ограничена серија.

Тјунерот ќе го продава овој модел и на други пазари како Австралија но и тамку само во лимитирана серија.

НАЈНОВИ