2025 Isuzu MU-X

Isuzu подготви фејслифтиран MU-X за моделската 2025 година, воведувајќи низа визуелни и технолошки ажурирања, задржувајќи ја гамата на дизел мотори…

Станува збор за SUV со три реда седишта, механички тесно поврзани со пикап, амионетот Isuzu D-Max.

Во споредба со претходната верзија што се појави на крајот на 2020 година, овој фејслифт од средна возраст носи освежен надворешен изглед, модернизиран ентериер, повеќе системи за помош на возачот и побогата опрема.

Што се однесува до изгледот, предната табла е поголема, а има и различна решетка со истакнати отвори и поостри LED фарови. Назад има LED светла со целосна ширина и модифициран браник, а треба да се спомене и поширок опсег на бои и различен дизајн на тркалата.

Новиот RS се издвојува со својата саќе решетка, заштита на браникот, комплет црни алуминиумски тркала со големина од 20 инчи, како и акценти на Lime Green. Во кабината, нова контролна табла се придружува на ажурираниот 9,0-инчен информативно забавен систем кој поддржува безжичен Android Auto и Apple CarPlay.

Покрај новата инструмент табла, редизајнирани се и седиштата и панелите на вратите, а RS варијантата добива и црни влошки и црвено амбиентално осветлување, додека опремата Ultimate може да се пофали со кожа од кафеав тартуф.

Безбедносната опрема е подобрена со нова камера која поддржува опсег на ADAS. Во зависност од нивото на опременост, тие вклучуваат помош за задржување лента, помош за застој во сообраќајот, адаптивна контрола на патувањето и следење на мртвата точка.

Isuzu MU-X продолжува да нуди два турбо дизел мотори. Почетниот мотор од 1,9 литри испорачува 110 kW/150 КС, додека опцијата од 3,0 литри има 140 kW/190 КС. Силата се насочува кон задните тркала (4×2), освен врвната RS варијанта, која нуди и систем 4WD.

Во Тајланд, сите верзии MU-X се опремени со шест-брзински автоматски менувач.

Освежениот модел сега е достапен за нарачка во Тајланд и се очекува наскоро да биде лансиран и на други пазари.

Цените за Isuzu MU-X од 2025 година започнуваат од 32.300 американски долари за основната варијанта 4×2 Elegant 1.9 и достигнуваат 47.987 долари за врвниот модел 4×4 RS 3.0.

НАЈНОВИ