2025 Kia K5 & 2025 Kia Carnival

Kia America го претстави ажурираниот седан К5, модел за 2025 година, на саемот за автомобили во Чикаго…

Ова беше јужно – американското деби за K5, кој сега има нов 2,5-литарски атмосферски бензински мотор со 193 КС. Има и подобрен надворешен и внатрешен дизајн и бројни технички модификации во неколку нивоа на опрема: LXS, EX, GT-Line (преден или погон на четири тркала) и врвната верзија GT со турбо полнач.

Новиот 2,5-литарски мотор со четири цилиндри, со моќ од 193 КС е поврзан со осум (8)-брзински автоматски менувач и ги движи предните тркала. Се нуди во верзии LXS, EX и GT-Line. GT-Line нуди и опционален погон на четири тркала.

Верзијата GT сè уште произведува 290 КС и вртежен момент од 421 Nm, а моторот е поврзан со 8-брзински менувач со двојна спојка што ги придвижува предните тркала.

На саемот за автомобили во Чикаго, Kia го претстави и освеженото повеќенаменско возило Carnival, модел 2025 година.

Carnival за 2025 го привлекува вниманието со дизајнот налик на SUV, а истовремено нуди исклучителен простор за патници и товар како комби, а истовремено ја проширува својата разноврсност со достапен турбо-хибриден погон.

Како што е наведено, карневалот 2025 влегува во дигиталната ера со поврзување и практичност во неговото јадро.

Carnival 2025 ќе биде достапен во пет нивоа на опременост (LX, LXS, EX, SX, SX Prestige), додека Carnival HEV ќе биде достапен во четири нивоа на опременост (LXS, EX, SX, SX Prestige) кога ќе биде пуштен во продажба ( се очекува во текот на летото).

Палетата вклучува 3,5-литарски V6 GDI мотор со моќност од 290 КС и 352 Nm максимален вртежен момент. Доаѓа во комбинација со осум (8) -степен автоматски менувач кој ја испраќа силата на предните тркала, исто како и Carnival Hybrid опремен со 1,6-литарски турбо мотор и електричен мотор , со комбинирана моќност од 245 КС и 367 Nm. максимален вртежен момент.

НАЈНОВИ