Audi RS 4 Avant edition 25 years

Беше претставено и Audi RS 5 Sportback performance edition…

За да ја прослави 25-годишнината од моделот RS 4, Audi лансира Audi RS 4 Avant edition 25 years по 25 години. Како водечки модел на серијата А4, автомобилот може да се пофали со импресивна динамика на возење.

Со ексклузивни внатрешни и надворешни детали и иконската жолта боја на Imola, наликува на Audi RS4 Sport. Изданието за перформанси Audi RS 5 Sportback исто така добива дополнителни 15 kW (20 КС). Двата модели се ограничени на по 250 единици.

Во 1990-тите, Audi ја воспостави идејата за спортски вагон со Audi Avant RS2 и Audi S6 plus. Сепак, првиот RS модел од quattro GmbH (сега Audi Sport GmbH) беше RS4 Avant од генерацијата B5 од 1999 година.

Во споредба со Audi S4, тој изби на сцената со проширена каросерија и 2,7-литарски битурбо мотор со шест цилиндри развиен во соработка со Cosworth, кој во тоа време имаше импресивни 280 kW (380 КС). Најспортската верзија на првата 4-генерација RS излезе на пазарот во 2001 година со верзијата RS4 Sport.

Неговите карактеристики вклучуваат уште пониска суспензија, нов издувен систем, спортски седишта и волан. Audi RS 4 Avant edition 25 years го отсликува незаборавниот дизајн на ова возило и е најспортската верзија на актуелната серија Б9.

V6 битурбо моторот во новото Audi RS 4 Avant edition 25 years има моќност од 346 kW (470 КС) и максимален вртежен момент од 600 Nm. Тоа е зголемување за 15 kW (20 КС) во споредба со RS 4 Avant. Врвот на опсегот забрзува од 0 до 100 km/h за 3,7 секунди, 0,4 секунди побрзо од Audi RS 4 Avant. Возилото има максимална брзина од 300 km/h, додека стандардниот RS керамички систем за сопирање се грижи за запирање. Спортскиот издувен систем RS плус со издувни цевки во мат црна боја создава интензивен звук.

Audi RS 4 Avant edition 25 years стандардно доаѓа со спортската суспензија RS, која обезбедува совршена комбинација на динамика и удобност. Моделот на годишнината е 10 милиметри понизок од стандардниот RS 4 Avant, а купувачите можат рачно да ја спуштат висината за дополнителни 10 милиметри за вкупна висина што е 20 милиметри пониска од серискиот модел.

Возилото доаѓа и со quattro спортски диференцијал, кој обезбедува поголема агилност и поголема забава при возењето, особено во „динамичниот“ режим на возење. Ажурираниот софтвер во контролната единица на менувачот овозможува побрзо менување на брзините и значително зголемен опсег помеѓу различните режими на возење. Автомобилот се карактеризира со подобрен држач и подобро управување.

Audi RS 4 Avant edition 25 years стандардно доаѓа со гуми Pirelli P Zero Corsa со високи перформанси дизајнирани за патишта и тркачка патека. Гумите се монтирани на 20-инчни мат бандажи од Palladium.

Во знак на сеќавање на RS4 Sport бојата, специјалното издание доаѓа и во Imola Yellow. Nardo Grey и Mythos Black се исто така достапни како надворешни бои.

Широкиот опсег на ексклузивни карактеристики на дизајнот го прават овој модел навистина посебен. На пример, стаклените рамки доаѓаат во сјајна црна боја. Прстените и буквите на Audi исто така доаѓаат во сјајно црна боја, а матрикс LED фаровите имаат затемнети рамки специфични за семејството RS. Шините на покривот се отстранети за да му дадат на возилото порамна, поспортска силуета, а стандардната опрема вклучува затемнети стакла.

На прозорците помеѓу столбовите C и D е изгравиран натписот „RS 4 edition 25 years“. Пакетот Carbon mat е дизајниран исклучиво за ова издание (прагови, заден дифузор, ретровизори…).

Внатрешноста, со жолти украсни шевови, наликува на комбинацијата на црно и жолто од RS4 Sport. Патосниците го имаат логото RS 4, а традиционално црвениот ромб на Audi Sport и црните RS букви сега се исто така жолти. Има и длабока црна алкантара, RS седишта со саќе шевови и контрастни жолти шевови. Директно под потпирачот за глава се наоѓа буквата RS 4 во иста боја. Мат буквите на централната конзола го означуваат серискиот број на секој поединечен автомобил, од 1 до 250.

Истовремено со лансирањето на Audi RS 4 Avant edition 25 years, колекцијата на Audi го претставува Chronograph RS 4 Avant edition 25 years. Часовникот рефлектира бројни детали од возилото. На пример, има карбонски бројчаник и жолти детали. Како и специјалниот модел, хронографот исто така е ограничен на 250 единици.

Audi RS 5 Sportback performance edition

Audi RS 5, исто така, добива поголема моќ: V6 битурбо во новата верзија Audi RS 5 Sportback performance edition има моќност од 346 kW (470 КС) и максимален вртежен момент од 600 Nm. Тоа е зголемување за 15 kW (20 КС) во споредба со RS 5 Sportback. Забрзува од 0 до 100 km/h за 3,7 секунди, што е подобрување за 0,2 секунди во споредба со RS 5 Sportback. Неговата максимална брзина е 300 km/h.

Audi RS 5 Sportback performance edition cтандардно доаѓа и со спортска суспензија RS со динамично управување и подобрен диференцијал Торсен.

RS 4 Avant editi on 25 years излегува од линијата во Инголштад заедно со A4, S4 и RS 4. Оваа интеграција на ограниченото специјално издание во редовното производство ја истакнува флексибилноста на производствената локација.

RS 4 Avant edition 25 years и Audi RS 5 Sportback performance edition ќе бидат достапни за нарачка од јуни 2024 година. RS 4 Avant edition 25 years започнува од 142.905 евра, додека Audi RS 5 Sportback performance edition има цена од 128.420 евра .

НАЈНОВИ