Дакар 2024 – 11- етапа ја освои Чичерит

Карлос Саинц е се поблиску до првата победа за тимот на Ауди по проблемот со Леб. ..

По 420 километри на карпест терен, Герлен Чичерит (Guerlain Chicherit), кој вози Toyota Hilux за тимот Overdrive, ја освои победата, негова седма во кариерата и втора по ред на Дакар 2024 година. Според сите сметки, и без чудо, 11-та етапа ќе биде одлучувачка на последното рели Дакар 2024 година. Карлос Саинц  (Carlos Sainz) заврши трет, пет минути зад Чичерито, но неговиот главен конкурент, Себастиен Леб (Sebastien Loeb) заврши далеку зад нив.

Леб ги одржуваше живи своите надежи за конечна победа до 132 километри кога предното десно осцилирачко рамо на Prodrive Hunter се скрши по скок на терен. Во тој момент, Леб остана закопан во место. Сепак, уште еднаш беше на дело колегијалноста позната на Дакар. На Леб му помогна кинескиот натпреварувач Зи Јунганг (Zi Yungang), кој исто така вози Prodrive Hunter, а Леб ја продолжи конкуренцијата, но со огромно заостанување. Како резултат на 11-та етапа, Саинц води во генералниот поредок со 1 час и 27 минути пред второпласираниот Жилием де Мевиус (Guillaume de Mevius), а Леб е „само“ трет, со 1 час 36′ заостанување зад Саинц и 9 минути зад Де Мевиус. На Леб му останува само уште една етапа од 328 километри да се бори за евентуалното второ место, а Саинц безбедно да го донесе крајот на Дакар 2024, ќе донесе голема радост за себе и за Audi.

Генерален пласман на релито Дакар 2024 година во конкуренција на возачи

Поз. Бр. возач/сов.             Тим                           време                         заос.

1    204 (esp) Carlos Sainz Team Audi Sport          46h 23′ 47”

(esp) Lucas Cruz

2    221(bel) Guillame De Mevius Overdrive Racing 47h 50′ 53”       + 01h 27′ 06”

(fra) Xavier PanseriI

3   203(fra) Sebastien Loeb Bahrain Raid Xtreme     47h 59′ 49”      + 01h 36′ 02”

(bel) Fabian Lurquin

Во конкуренција на мотоциклисти, 11-та етапа ја освои Рос Бранч (Ross Branch), кој вози за тимот Херо Моторспорт (Hero Motorsport), најбрз, а Рики Брабек (Ricky Brabec) на фабричката Honda стигна на целта втор со заостанување од 32“. Трет на 11. етапа на релито Дакар беше Адриен ван Беверен (Adrien van Beveren ) со 3′:17“ зад Бранч. Брабек останува да ја вози последната 12-та етапа без грешки, доволно брз за да го задржи Бранч, кој е 10′:22“ зад него и да го преземе Дакар 2024. Со оглед на тоа што заостанува 4 минути зад Бранч, ван Беверен има шанса да го освои второто место. место и на Honda да и донесе двојна победа.

Генерален пласман на релито Дакар 2024 година во конкуренција на мотоциклисти

Поз. Бр.                  Возач                     тим                                           Време                        Заос.

1      9(usa) Ricky Brabec Monster Energy Honda Team                 49h 37′ 57”

2     46(bwa) Ross Branch Hero Motosports Team Rally                49h 48′ 19”                + 00h 10′ 22”

3     42(fra) Adrian Van Beveren   Monster Energy Honda Team 49h 52′ 28”                + 00h 14′ 31

 

НАЈНОВИ