Electric Polestar 6 на фестивалот на брзината во Гудвуд

Polestar претходно потврди дека во 2026 година на пазарот ќе пристигне сериската верзија на електричниот roadster O2 (под името Polestar 6), а сега пристига и најавата дека Polestar 6 исто така ќе има динамично претставување на фестивалот на брзина во Гудвуд (Goodwood Festival od Speed), оваа недела…

Полестар истакна дека „огромната и позитивна реакција на клиентите и медиумите“ по дебито на концептот O2 во март 2022 година ги поттикнала да го стават во производство. Тие го опишаа серискиот модел како „совршена комбинација на моќни електрични перформанси и возбуда на свеж воздух со врвот надолу“.

Polestar 6 ќе се заснова на прилагодената алуминиумска Polestar 5 платформа развиена во куќата. Истото важи и за архитектурата од 800 волти со двојни електрични мотори кои произведуваат до 884 КС и 900 Nm максимален вртежен момент. Ова е доволно за забрзување од 0 до 100 km/h за 3,2 секунди и максимална брзина од 250 km/h.

Компанијата соопшти дека ќе објави дополнителни детали и спецификации „како што серискиот автомобил ќе стане реалност“.

„Нашето портфолио во иднина ќе биде мешавина од електрични теренци, брзи возила и автомобили како овој roadster“, рече извршниот директор во претходно интервју за магазинот CAR. „Тоа не е летечка чинија – тоа е нашата аспирација да го внесеме овој тип на производи во нашето портфолио.

„Roadster ја отвора вратата на нашата тајна комора на иден потенцијал. Ова е вкус на она што можеме да го дизајнираме и конструираме со талентот и технологијата што ги имаме во куќата. Изгледа неверојатно, а можноста да се отстрани покривот и да не се слуша моторот ветува врвна сензација“, додаде Polestar.

Возачкото искуство е наменето да биде живо, лесно и полно со самодоверба. Предвидливоста и разиграноста се во срцето на возбудливото, духовно возење.

Цврстата контрола на каросеријата, високата вкочанетост и интуитивната динамика се вродените придобивки на алуминиумската платформа адаптирана од Polestar 5, развиена внатре од тимот за истражување и развој на Polestar во Обединетото Кралство.

Високиот квалитет и цврстината на алуминиумската платформа се насочени кон зголемен динамичен одговор.

Изгледот покажува како дизајнерскиот вокабулар на Polestar може да се прилагоди на различни стилови на каросерија со силна семејна сличност. Ниската и широка каросерија, компактниот дизајн на кабината во конфигурација на седишта 2+2, минималните надвиснувања (препусти) и долгото  растојание помеѓу оските покажуваат класични пропорции на спортски автомобил, но со изразито модерно, електрично чувство.

За почеток, постои и специјално издание Polestar 6 LA Concept кое ќе биде изградено во ограничен број од 500 примероци, со боја Sky Blue, 21-инчни алуминиумски тркала и светла кожна внатрешност, што ги одразува спецификациите на концептниот автомобил O2.

НАЈНОВИ