Електричен MINI John Cooper Works E на фестивалот на брзина во Гудвуд

Новиот MINI John Cooper Works официјално ќе биде претставен оваа есен, а за прв пат ќе биде достапен со избор на бензински или целосно електрични погонски агрегати…

Иако автомобилот нема да биде откриен до есен, камуфлиран модел на електричната верзија ќе биде прикажан на претстојниот фестивал на брзината во Гудвуд (Goodwood Festival of Speed) што ќе се одржи идната недела, од 11, до 14 јули.

Камуфлажата JCW ја користи истата црвена и бела комбинација на бои како класичните MINI рели автомобили од шеесетите, особено онаа што ја возеше Педи Хопкирк (Peddy Hopkirk) до победата на релито Монте Карло во 1964 година. Нумерирањето „37 “ е исто така почит на тој познат автомобил.

Има и надграден аеро каросерија, вклучувајќи нов спојлер на покривот.

Се вели дека JCW E има „напреден електричен погон “, што сугерира дека ќе добие поголема моќност од Cooper SE со 218 КС.

Се вели дека автомобилот е „развиен за да ги помести границите на брзината и агилностаc“.

Шефот на производната линија на MINI, Стефан Флоек (Stefan Floeck), претходно изјави дека JCW E ќе биде дизајниран да нуди слични перформанси на неговиот колега со мотор на внатрешно согорување.

Флоек вели дека JCW E ќе остане автомобил со погон на предните тркала и еден мотор. Додека тој рече дека платформата Cooper EV може да прифати погонски склопови со двојни мотори, допрва треба да се потврди кој погон ќе го користи.

Флоек додаде дека MINI работел на развивање на „картинг чувството “, што ја дефинира британската марка. „Имате добар баланс на тежината во предниот и задниот дел на автомобилот “, вели Флоек. „Значи, гените – низок центар на гравитација и распределба на тежината 50/50 – се подобри за динамиката на возењето.

Целосно електричниот MINI John Cooper Works E најверојатно ќе ја користи истата батерија со капацитет од 54,2 kWh како и MINI Cooper SE. Тој модел има опсег од приближно 400 километри, иако малку е веројатно дека JCW E ќе може да помине толку далеку со едно полнење.

 

 





НАЈНОВИ