Ф1: Шарл Леклер го продолжи договорот со Ferrarti

Возачот на Formula 1 на Ferrari, Шарл Леклер, го продолжи договорот со италијанскиот тим.

Ferrari најави продолжување на соработката на социјалните мрежи, пренесува Танјуг.

„Ferrari со задоволство го објави продолжувањето на договорот со Шарл Леклер (Charles Leclerc), кој ќе продолжи да вози за италијанскиот тим во Светскиот шампионат во Формула 1 и по сезоната 2024 година“, се вели во соопштението.

Леклерк, роден во Монако, е дел од тимот од Маранеле од 2019 година, за кој забележа пет победи и 30 подиуми, додека 23 пати имаше пол позиција.

Новата сезона во Формула 1 започнува на 2 март со Големата награда на Бахреин.

Французинот и оваа сеозна најавува големи очекувања, а дали ќе успее да ги оствари освен од него ќе зависи и од актуелниот шампион Макс Ферстапен (Max Verstappeb) пилотот на Red Bull F1 Te

НАЈНОВИ