Ferrari 12Cilindri

Во Мајами, Ferrari го претстави новиот модел 12Cilindri, наследникот на 812 Superfast.

Прикажани се 12Cilindri и 12Cilindri Spider, и како што сугерира името, и двата доаѓаат со 12-цилиндричен мотор.

Ferrari збор за 6,5-литарски V12 мотор со 830 КС при 9.250 вртежи во минута и 678 Nm вртежен момент. Нема хибридна помош, Ferrari успеа да ги исполни сите релевантни стандарди за емисија без да се потпира на електрификација.

Тоа е уникатен систем наречен „Aspirated Torque Shaping“ кој користи електроника за да ја измени кривата на вртежниот момент во третата и четвртата брзина.

Има и осумстепен менувач со двојна спојка, кој ветува 30 проценти побро менување од 812.

Ferrari цитира време од 0 до 100 km/h за 2,9 секунди и од 0 до 200 km/h за помалку од 7,9 секунди. Spider е малку побавен, со време на забрзување од 2,95 секунди и 8,2 секунди, соодветно. Максималната брзина е 340 km/h.

Во однос на дизајнот, меѓу другото, се издвојува црната плоча пред хаубата и помеѓу светлата, која се однесува на панелот од плексиглас пронајден на претходните примероци на 365 GTB/4 Daytona.

Автомобилот е долг 473 cm, широк 217 cm, висок 129 cm и меѓуоскино растојание од 270 cm.

Што се однесува до тежината, купе верзијата има 1560 килограми, а Spider 1620 килограми.

Внатрешноста е комбинација на елеганција и спорт, со веќе традиционалниот волан на Ferrari, како и опционалниот аудио систем Burmester од 1600 вати со 15 звучници.

Во центарот на предниот панел се наоѓа 10,25-инчен инфозабавен екран, зад воланот е 15,6-инчен екран за возачот, а пред патникот е екран од 8,8 инчи.

Како што се очекуваше, 12-Cilindri добиваат и сите најнови, ултра-напредни системи за контрола на шасијата на Ferrari. Има и систем за сопирање по жица, како и систем за управување со четири тркала, кои обично се 21-инчни со гуми 275/35ZR21 напред и 315/35ZR21 задни. Клиентите можат да избираат помеѓу гуми Michelin Pilot Sport S 5 или Goodyear Eagle F1 Supersport.

Цената на Ferrari 12 Cilindri во Италија започнува од 395.000, додека Spider ќе чини од 435.000 евра. Првите испораки се најавени за крајот на 2024 или почетокот на 2025 година.

 

НАЈНОВИ