Fiat Grande Panda од Крагуевац

Fiat ги објавува првите слики од новиот модел Grande Panda, прв од новото семејство инспирирано од Panda од 1980-тите, компактен автомобил кој ќе ги задоволи потребите на клиентите ширум светот и ќе се произведува овде, во Крагуевац…

Fiat Grande Panda е првиот модел од новата глобална понуда базирана на мулти енергетската платформа. Со овој нов модел започнува транзицијата на брендот Fiat од локално производство во глобална понуда развиена од заедничка платформа.

Grande Panda прво ќе пристигне во Европа, Блискиот Исток и Африка и ќе биде достапна во електрични и хибридни верзии. Електричната верзија би требало да има 113 КС, батерии од 44 kWh и досег до 320 километри, додека хибридната верзија ќе комбинира 1,2-литарски трицилиндричен бензински мотор и електромотор.

Grande Panda е претставена како возило од Б сегментот долго под 4 метри, со едноставни линии и добро организиран простор за пет патници благодарение на компактниот волумен, совршен за семејна удобност и денешната урбана мобилност.

Fiat е бренд кој може да се пофали со историја од повеќе од еден век и кој оваа година слави 125-годишнина.

По повод оваа важна годишнина, Fiat ја претставува новата Grande Panda и им нуди на своите клиенти ширум светот нов глобален модел, совршен за семејства и современи урбани контексти.

Дизајниран во Италија во Centro Stile во Торино, Fiat Grande Panda се издвојува од другите возила од В-сегментот со својата единствена компактност од само 3,99 метри во должина – под просекот на сегментот од 4,06 m – и се карактеризира со чисти линии и добро организирана просторност благодарение на компактниот волумен.

Новиот модел на Fiat може да превезува пет лица и е совршен за удобен семеен живот и модерна урбана мобилност.

Со цел да се пренесе силата и уникатноста, волуменот изгледа робустен и структуриран. Дизајнот на каросеријата во облик на клин и динамичен е генериран од неговите нагласени профилни линии. Grande Panda е наменета да го проектира брендот во иднината со иновативно и паметно користење на просторот, кул личност и изненадувачки карактеристики.

Grande Panda доаѓа со карактеристичен надворешен изглед со суптилна комбинација на структурирани линии и меки и смели површини кои ги нагласуваат робусните лакови на тркалата.

Покрај тоа, „италијанското“ на новата Fiat Grande Panda станува веднаш видлива преку неговиот иконски препознатлив пред се италијански дизајн, кој е синоним за убавина.

Компактниот семеен модел што ќе се произведува кај нашиот северен сосед , доаѓа со светли бои на каросеријата, од кои едната ќе биде жолта.

Предниот дел има компактен волумен со карактеристична нова личност. Прецизните ортогонални линии нагласуваат силен, елегантен изглед, создавајќи интерпункција со пиксели од центарот на сјајната црна горна табла до предните фарови.

Присуството на заштитна плоча во долниот централен дел на браникот придонесува за нагласување на UV ставот, додека фаровите, составени од коцки од опал, ги рефлектираат прозорците на фасадите на фабриката Lingotto.

Освен тоа, покрај уникатниот светлосен потпис, дневните светла (DRL) се претвораат во индикатори и осветлуваат некои од коцките кои се појавуваат како хоризонтални пиксели распоредени во шаховска табла.

Од страна, силуетата на Fiat Grande Panda потсетува на моќта на Panda од 80-тите години, со неговата непобитна, сигурна привлечност обезбедена од динамичната патничка кабина и стаклените потврди.

Како почит на класичната Panda 4×4, буквите Panda се изненадувачки: испечатени тродимензионално во бар релефно на вратите, тие ја рефлектираат околината и го анимираат долниот дел од страната. Покрај тоа, не-погрешливи наклон на аголната врска со вертикалниот волумен на задниот дел се репродуцира со робусниот столб „C“.

Задниот дел, исто така, има храбар карактер благодарение на неговите истакнати лакови на тркалата, навалувањето на прозорецот, целокупниот распоред на задното стакло, предните светла и лизгачката плоча на задниот браник што на Grande Panda и даваат заштитен и стабилен изглед и робусна цврстина. Интеграцијата на сјајната црна рамка со тродимензионалната буква Panda е дизајнерска почит на оригиналната Panda.

Конечно, за да се одржи темата на геометријата од 80-тите во комбинација со футуристички стил, 17-инчните алуминиумски тркала во облик на дијамант се подобрени со неверојатен, стилизиран X дизајн.

Со посебен и нов дизајнерски јазик, Fiat Grande Panda сега ја обликува иднината. Тоа е дел од напорите на брендот да им обезбеди на клиентите ширум светот уникатен автомобил кој ги изразува сите негови вредности преку неговиот препознатлив дизајн.

НАЈНОВИ