Ford F-150 Lightning SuperTruck за Pikes Peak

Ford се враќа на легендарната планинска трка Pikes Peak, која годинава ќе се одржи на 23 јуни.

Во оваа прилика Ford го откри автомобилот со кој имаат намера да го направат ова. Како што пишуваат инфрмативните агенции, се работи за монструозно тркачко пик-ап возило кое е способно да генерира 2720 килограми потисок при брзина од околу 250 км/ч.

Моделот Ford F-150 Lightning SuperTruck ја постигнува таа бројка со својата дива аеродинамика.

Пик-ап-камионот со ниска приврзаност има масивно задно крило што е толку широко што излегува од двете страни назади. Има и широк преден сплитер, големи излези за воздух зад предните тркала и масивен заден дифузор. Ford го разви автомобилот во соработка со SТАRD.

Освен количината на надолна сила, Ford не откри никакви детали за својот електричен SuperTruck. Сепак, дели некои стилски сличности со подеднакво бруталниот SuperVan 4.2 што производителот на автомобили го претстави на минатогодишната трка.

Тркачкото комбе Ford SuperVan исто така развиено во партнерство со STARD беше автомобил направен специјално за планински трки со три мотори и дури 2040 КС.

Овој автомобил го возеше Ромен Думас (Romain Dumas), кој го однесе до победа во класата на Pikes Peak Open и второто место во генералниот пласман. Ромен Думас, трикратниот победник на Ле Ман (LE Mans) и актуелен рекордер на патеката Pikes Peak, исто така ќе вози нов Ford на овогодинешната трка.

 

НАЈНОВИ