Jeep Avenger 4xe

Jeep го претставува Avenger 4xe, најновото дополнување на својата линија Avenger по успехот на претходните верзии (во Европа со над 90.000 нарачки, од кои речиси 30% се целосно електрични)…

Со непоколеблива посветеност на поместување на границите на перформанси и електрификација, марката Jeep го открива новиот Avenger 4xe, доказ за неспоредливото наследство на глобалната SUV марка.

Во срцето на новиот Avenger 4xe лежи иновативната хибридна технологија 4xe. Овој систем нуди повеќе од само намалени емисии; обезбедува електрифицирано возачко искуство во сите услови на терен.

Ерик Лафорџ (Eric Laforge), шеф на марката Jeep во Европа, вели: „Новиот Jeep Avenger 4xe претставува пресвртница за марката. Најновата верзија на нашиот успешен модел ја комбинира компактноста и разновидноста на Avenger со перформансите на системот за погон на четири тркала. Резултатот е неспоредлива способност за подинамично возачко искуство. Новиот Avenger 4xe ја комплетира понудата на брендот за 4×4 SUV модели во сите сегменти“.

Подигнувајќи ја способноста на Avenger до нови височини, варијантата 4xe добива значителна надградба со интеграцијата на системите за погон на сите тркала. Искористувајќи ја моќта на електрификацијата, новиот Avenger 4xe обезбедува неспоредлива тракција и перформанси надвор од патот. Возилото спојува SUS мотор од 136 КС (100 kW) со два електрични мотори од 21 kW.

Максималната брзина е 194 km/h, додека забрзувањето од 0 до 100 km/h е 9,5 секунди. Благодарение на технологијата „power looping“, новиот Avenger 4xe гарантира тракција со погон на сите тркала без оглед на статусот на полнење на батеријата, обезбедувајќи беспрекорно и сигурно возење на нај предизвикувачките и нај разновидните терени. Другите подобрувања вклучуваат подобрени агли (приближување, заминување), зголемено растојание од подлогата за 10 mm (210 mm) и можност за минување низ вода до 400 mm.

Во внатрешноста, Avenger 4xe импресионира со голем број иновативни карактеристики кои ја зголемуваат удобноста. Автомобилот има нови седишта направени од неконвенционални, издржливи материјали кои може да се перат и затоа се совршени за авантуристи кои сакаат да уживаат во природата.

17-инчните бандажи ќе бидат црни за да се обезбеди естетска привлечност без оглед на теренот на кој ќе се користи.

Новиот хибриден систем овозможува возење во целосно електричен режим при мали брзини благодарение на комбинацијата на автоматскиот шест (6) -брзински менувач со двојна спојка e-DCS6 и неговиот интегриран електричен мотор.

Палетата на Avenger е доказ за посветеноста на брендот за слобода на избор, олеснување и охрабрување на пристапот до електрифицирани возила и осигурувајќи дека секое патување е прилагодено на совршенство. Комбинацијата на хибридна технологија и погон на четири тркала на Avenger 4xe ја претставува намерата на марката Jeep да понуди одржливо искуство во возењето 4×4, додека останува инклузивно и достапно за европските клиенти. Марката Jeep отсекогаш ја следела целта да се отвори кон луѓето, преку целосна линија на возила 4×4 прилагодени на потребите на секој клиент. Како резултат на стратегијата за електрификација на Jeep, усогласена со светот кој се повеќе се движи кон еколошка одржливост, одговорот на брендот е експанзивен и разновиден опсег на возила, сега посеопфатен од кога било. Avenger 4xe ќе биде достапен од четвртиот квартал. Од урбани авантуристи до ентузијасти за теренски патишта, Avenger 4xe ветува дека ќе ги редефинира границите на можностите и одржливоста.

НАЈНОВИ