Jeep Wrangler Rubicon 392 Final Edition

Беше само прашање на денови кога Jeep ќе го „ испрати во историја“ Wrangler Rubicon 392 со погон V8….

Сега доаѓа официјална потврда дека моделот постепено се отстранува откако 3.700 примероци, со кодно име Final Edition, ќе излезат од производната линија.

Jeep Wrangler 392 Final Edition се разликува од обичниот модел по неколку додатоци. Сепак, само познавачите на Jeep ќе ги забележат разликите во однос на стандардната верзија, пренесуваат информативните агенции.

Некои од ажурирањата вклучуваат специјални налепници кои се применуваат на предните отвори за воздух и хаубата. Сепак, Jeep подготви и специфични тркала од 17 инчи со можност да нарача „ковани“ бандажи од бронза „ beadlock“, кои се монтираат на гуми за сите терени од добавувачот BFGoodrich. Исто така, опремата од серијата Farewell вклучува опционален крик од 10.200 долари, странични прегради-лизгачи за тежок терен надвор од патот и штитник на предната решетка со три шипки што доаѓа од гамата на Mopar.

Исто така уникатни за верзијата Final Edition на Jeep Wrangler Rubicon 392 се Mayan златни шевови на раб на воланот и Nappa кожен тапацир. Овој модел, исто така, располага со полуксузни седишта со подесување на моќноста во 12 насоки, специјален менувач и неколку додатоци на Mopar, вклучително и маса за преклопување и прибор за јадење монтирана на задната врата. Производителот на автомобили вели дека компресорот за воздух е на списокот со опции.

Иако се работи за проштално издание, последниот Wrangler на Jeep со V8 погон нема да добие засилен мотор. Значи, под предната хауба се наоѓа стандардното 6,4-литарски V8 чудовиште, кое сепак испорачува 476 КС и 637 Nm вртежен момент.

Доаѓа во комбинација со осум (8) степен автоматски менувач и постојан систем за погон на четири тркала.

Jeep веќе почна да прима нарачки за новиот Wrangler 392 Final Edition, кој е ограничен на производство и дистрибуција на 3.700 примероци ширум светот. Од нив, 3.300 се наменети за домашниот пазар, 300 за Канада, а останатите 100 примероци за остатокот од светот.

Цените во САД започнуваат од 99.995 американски долари, што е 7.855 долари повеќе од стандардниот Rubicon 392.

Производството ќе започне во вториот квартал од годината во фабриката во Толедо, Охајо.

 

Конечно, марката во сопственост на Stellantis вели дека сите верзии на Wrangler добиле неколку подобрувања за моделската 2024 година.

Тие вклучуваат стандарден 12,3-инчен систем за инфо-забава со екран на допир Uconnect, странични воздушни перничиња (завеси), освежена предна табла и неколку мали украсни додатоци.

 

 

НАЈНОВИ