Lanzante Porsche 911 со Формула 1 V6 мотор

Компанијата Lanzante најави дека на фестивалот на брзина во Гудвуд ќе претстави надградена верзија на своето Porsche 911 со мотор од Формула 1, наречена Tag Championship….

Врз основа на 930-генерацијата 911 Turbo, автомобилот го добива моторот што ги придвижуваше Ф1 болидите на McLaren до три последователни титули во шампионатот за возачи помеѓу 1984 и 1986 година.

Cosworth го надгради 1,5-литарскиот twin – turbo V6 мотор за употреба на патиштата, со подобрено ладење и полесни титаниумски турбополначи.

Промените значат дека моторот сега испорачува 625 КС, во однос на 503 КС на оригиналната изведба, и е поврзан со преработената верзија на шест (6) степен менувач од 993-та генерација на Porsche 911.

Во кратката вест се споменува и максимална брзина од 200 милји на час (322 km/h).

Tag Championship 911 доби и бројни каросериски панели направени од јаглеродни влакна.

Внатрешноста е лишена од речиси сите додатоци, вклучително и електричното прилагодување на ретровизорите и прозорците, а поставен е и безбедносен кафез.

Има и Recaro седишта и персонален волан, сличен на оној што се користи во MP4/2 F1 на McLaren.

Резултатот од овие промени е намалување на тежината за околу 400 kg, така што автомобилот тежи само 920 kg (без течности).

Автомобилот се наоѓа на 18-инчни алуминиумски тркала Dymag, за кои се вели дека го имитираат дизајнот на оние што се вградени во MP4/2, а гумите се Michelin Pilot Sport 4 (235 mm напред и 275 mm назад).

Ќе бидат изградени само три примероци од овој Tag Championship 911, во чест на трите титули на возачот F1 MP4/2.

Првиот ќе има графика по моделот на дизајнот на кацигата на прославениот, повеќекратен Ф1 шампион Французинот – Ален Прост (Alain Prost) од 1985 година.

 

НАЈНОВИ