Lotus Evija X го постигна третиот најбрз круг на Нирбургринг

Lotus Evija X, мошне модифициран и уникатен електричен хипер автомобил, го помина германскиот Нирбургринг за само 6 минути и 24.047 секунди, а во Lotus веруваат дека може уште побрзо да го поминат кругот…

Овој пат го прави третото најбрзо возило досега што ја покривало патеката, зад само наменските тркачки автомобили.

Lotus објави многу малку технички информации за Evia X, кој е наведен како прототип во официјалната табела за рекорди во Нирбургринг.

Измените вклучуваат екстремни аеродинамични надградби и соголена внатрешност, фокусирана на перформанси, меѓу другото.

Автомобилот наводно ги има истите батерии и електрични мотори како и друмската верзија, што значи 1500 kW/2039 КС и 1704 Nm вртежен момент.

Единствените автомобили побрзи од Evia X се Volkswagen ID.R (6:05.336 минути) и Porsche 919 Hybrid Evo (5:19.546 минути), и двата се произведени од основа (ос почеток) како тркачки автомобили.

Во Lotus веруваат дека Evija X може да постигне подобро време на Нирбургринг. Производителот известува дека возењето било забележано на влажен ден, па очекувањата биле мали. Сепак, колото беше доволно добро што Lotus сакаше да го сподели.

Во моментов не е јасно што планира производителот да направи следно со Evia X. Довербата на Lotus сугерира дека може да се обиде да ги подобри времињата на кругови или да се обиде да постави рекорди на кругови на различни патеки.

Исто така, би можел да претвори уникатниот автомобил во специјално издание во лимитирана серија.

НАЈНОВИ