Lynk & Co Z10

Lynk & Co (заеднички проект помеѓу Geely и Volvo) планира да започне со продажба на својот целосно електричен седан Z10 на крајот на оваа година.

Lynk & Co Z10 е голем седан базиран на платформата SEA (Sustainable Experience Architecture) со електричен систем од 800 волти. Должината на новиот модел е 5028 mm, ширина 1966 mm, висина 1468 mm и меѓуоскино растојание 3005 mm. Волуменот на багажникот сè уште не е откриен.

Еве ја информацијата дека тркалата се од 19 до 21 инчи.
Надворешноста на Z10 е дизајнирана во актуелниот корпоративен стил на марката, кој веќе е применет на кросоверите Lynk & Co 08 и Lynk & Co 06, како и на седанот Lynk & Co 07.

Внатрешноста е опремена со волан со две краци, тесна табла со инструменти и мултимедијален систем од 15,4 инчи.
Списокот на опрема вклучува и head-up дисплеј, безжично полнење, стаклен покрив, систем за препознавање лица, загреани и вентилирани седишта и масажа.

Сеуште нема информации за мотори и батерии. Познато е само дека врвната верзија на Lynk & Co Z10 ќе се нуди со погон на сите тркала и два електромотори. Таков седан ќе забрза до 100 km/h за 3,5 секунди.

Наводно, досегот со едно полнење на батеријата ќе биде 800 километри (според стандардот CLTC), а со ултра брзо полнење ќе бидат потребни само 15 минути за да се додадат 573 километри досег.
Цените се уште не се објавени, но се очекува да бидат повеќе од 200.000 јуани (25.580 евра).

 

 

 

НАЈНОВИ