Mercedes SL Mythos наводно веќе следниот месец

Уште во 2022 година, Mercedes-Benz ја објави серијата Mythos за „високо ексклузивни колекционерски автомобили“ како дел од нејзиниот обид за зголемување на продажбата на возила од високата класа, потврдувајќи дека Mythos ќе произведува специјални возила во мали количини за „најпосветениот Mercedes-Benz ентузијасти и колекционери“.

Mythos всушност ќе седи над Maybach во однос на портфолиото на брендови на Mercedes.

Најновите вести велат дека првиот модел од серијата Mythos ќе биде прикажан на избраните клиенти на почетокот на јуни, пред јавното лансирање подоцна оваа година.

Според некои извори, автомобилот ќе биде прикажан во центарот на Меrcedes во Синделфинген, помеѓу 6 и 8 јуни.

Една тизер слика од 2022 година сугерира дека првиот автомобил на Mythos ќе биде Speedster со отворен покрив базиран на новиот Mercedes-AMG SL (SL 63 4Matic+ верзија).

Компанијата нагласува: „Повеќето луксузни компании го градат своето портфолио врз основа на една или две вистински икони. Mercedes-Benz е среќен што има неколку иконски производи и брендови на врвот од своето портфолио, како што се S-Class, SL, G-Class, како и брендовите AMG и Maybach.

„Гледаме голем потенцијал овде да го прошириме нашето премиум портфолио со уште пофасцинантни производи за нашите клиенти.

Фокусирајќи се на своите најлуксузни и највисока маржа производи, Mercedes има за цел да „испорача силен финансиски резултат дури и под попредизвикувачки пазарни услови“.

За разлика од стандардниот SL, новиот модел на Mythos нема да биде 2+2, а наместо задните седишта ќе има систем за заштита од превртување.

Засега не се знае колку примероци од Mythos се планирани за производство, но се претпоставува дека нема да ги има многу и дека нема да бидат достапни за секого.

Дополнително, се очекува сите примероци наменети за производство да имаат персонализирани екстериери и ентериери, така што нема да постојат два идентични примероци.

НАЈНОВИ