Mini Cooper E

Целосно електричниот Mini Cooper E комбинира модерно, еколошки возење со уживањето во возењето типично за марката…

Како и целото ново семејство на модели Mini, новиот Cooper E е исто така достапен во четири редизајнирани облоги на возила. Класичната облога нуди привлечни бои на каросеријата и контрастни завршетоци на покривот. Пуристичкиот дизајн на иконскиот Mini модел со три врати е особено изразен во Sunny Side Yellow, со контрастен покрив и капачиња на ретровизорите во бело.

Во ова ниво на облога, површините на кокпитот се покриени со двобоен црно-син материјал. Ова создава стилски контраст со висококвалитетните седишта од синтетичка кожа. Достапни се во сива или црна боја со перфориран дезен.

„Со новиот целосно електричен Cooper E нудиме одлична почетна опција во новото семејство Mini. Неговите 184 КС гарантираат возбудлива агилност и возбудливо забрзување без никакви жртви“, вели Стефани Вурст(stefanie wurst), шефицата на Mini.

Директното управување носи максимални емоции во кокпитот. Зголемената ширина на патеката на тркалата и подолгото меѓуоскино растојание ја оптимизираат динамиката во тешки ситуации на возење. Чувството на картинг типично за марката е максимизирано со директна испорака на моќност на електричниот мотор.

Со енергетска содржина од 40,7 kWh, Mini Cooper E батеријата постигнува опсег од 305 километри во тест циклусот WLTP. На пат, доволно е 28 минути полнење со DC излез до 75 kW за полнење на батеријата од 10 до 80 проценти.

Со електричен погон од 135 kW/184 КС и 290 Nm, возилото забрзува од 0 до 100 km/h за 7,3 секунди.

Типичните мини пропорции ја обликуваат силуетата на возилото, а компактните димензии го олеснуваат управувањето и барањето место за паркирање.

Од напред, Mini тркалезните фарови и октагоналната предна решетка го сочинуваат карактеристичниот лик на Mini. Со уникатни светлосни знаци, LED фаровите го нагласуваат препознатливиот изглед на Cooper E. Достапни се различни, аеродинамички оптимизирани тркала од 16 до 18 инчи.

Активната контрола на патувањето автоматски го контролира растојанието до возилото напред и постојано го следи патот. На овој начин, во рана фаза може да се предвидат потенцијално опасни ситуации во густ сообраќај. Помошникот за паркирање автоматски ги препознава местата за паркирање и го презема процесот на автоматско паркирање со притискање на копче.

Цените на основниот Mini Cooper E со Essential опрема во Германија започнуваат од 32.900 евра.

НАЈНОВИ