Наскоро новото Maserati GranCabrio

Откако претходно го претстави новото купе GranTurismo, од Maserati потврдија дека на 29 февруари својата премиера ќе ја има неговата кабриолет верзија наречена GranCabrio…

Како и GranTurismo, GranCabrio ќе има 3.0-литарски twin-турбо бензински мотор со шест цилиндри поставени во форма на латинската буква V (во верзии на моќност со 360 kW/490 КС и 600 Nm или 405 kW/550 КС и 650 Nm максимален вртежен момент).

Моќните агрегати доаѓаат во комбинација со осум (8)-брзински автоматски менувач.

Подоцна ќе пристигне и електричната верзија Folgore со 560 kW/761 КС и 1350 Nm, со батерии од 92 kWh и автономија од околу 450 km, со едно полнење на батеријата.

Сите три верзии ќе бидат достапни со тркала од 20 и 21 инчи.

Внатре, со подобри материјали и модерна технологија, се очекуваат 12,2-инчен дигитален инструмент табла и 12,3-инчен информативно забавен екран на допир, заедно со уште еден 8,8-инчен екран на допир и head-up дисплеј.

 

НАЈНОВИ