Обновен Renault Captur и официјално

Renault официјално ја претстави значително изменетата верзија на својот помал и успешен SUV модел Captur (должина 423 cm), кој на европскиот пазар треба да биде лансиран кон средината на оваа година…

Овој потег беше очекуван, па ажурирањето во средината на циклусот ќе му овозможи на втората генерација на Captur да се соочи со голема конкуренција во сегментот до крајот на својот комерцијален век.

Сликите откриваат дека промените во однос на надворешниот дизајн се концентрирани првенствено на предниот дел, по примерот на поновите модели на француската марка.

Така, тука имаме целосно подолг преден дел, со нови светла, решетка и браник.

Дополнително, има и понапреден инфозабавен систем со поголем екран (екран на допир од 10,4 инчи), дигитална табла со инструменти, поширок список на системи за помош при возење и бројни опции за персонализација.

Исто така, вештачката кожа во кабината е заменета со рециклирани материјали.

Системот Active Driver Assist е достапен со системот за навигација и пакетот Advance Driving со опремата Techno и Esprit Alpine.

 

Со оваа функција, постоечкиот асистент за автопат и сообраќај на Renault сега станува свесен за контекстот, проширувајќи ја својата област на примена надвор од автопатиштата. Неговата цел е да им помогне на возачите ефикасно да се справат со ситуации кои се појавуваат на секаков вид на пат. Ова е функција за автономно возење на ниво 2, која комбинира адаптивна контрола на патувањето со Stop & Go, помош за центрирање на лентата, податоци за геолокација и специфично мапирање што му овозможува на возилото да се прилагоди на патот напред.

Волуменот на багажникот е 616 литри, кога задната клупа е поместена напред колку што е можно (може да се помести 16 см).

Палетата вклучува сет на бои на каросеријата: Pearl White, Oyster Grey, Starry Black, Gunmetal Grey, Iron Blue i Flame Red.

Опционалната двобојна шема исто така вклучува Highland Grey, Starry Black и Perle Beige за контрастниот покрив и ретровизорите.

Исто така, ќе има изборен пакет за надворешни бои со ретровизори Highland Grey или Perle Beige (Високо сјајна црна е стандардна), со надворешни елементи во Highland Grey, Perle Beige или High Gloss Black.

Најдобриот пакет на опрема сега е Esprit Alpine кој, меѓу другото, добива специјални алуминиумски тркала од 19 инчи (стандардниот модел има челични тркала од 17 инчи).

Опсегот на мотори вклучува:

Бензин

1.0 TCE 90 КС турбо – 160 Nm вртежен момент, 3-цилиндричен со 6-брзински мануелен менувач. Потрошувачка на гориво: 5,8 – 5,9 L/100 km.

1.3 TCE 140 KS турбо благ хибриден 48V – 260 Nm, 4-цилиндричен со 6-брзински мануелен менувач. Потрошувачка: 5,8 – 5,9 L/100 km

1.3 TCE 160 KS турбо благ хибриден 48V – 270 Nm, 4-цилиндричен со EDC автоматски менувач. Потрошувачка: 5,8 – 5,9 L/100 km

1.3 TCE 155 KS турбо (нема да биде достапен на сите пазари) – 270 Nm, 4-цилиндричен со автоматски.

LPG

1.0 TCE 100 HP турбо – 160 Nm (170 Nm со ТНГ), 3-цилиндричен бензински/ТНГ мотор со 6-брзински мануелен менувач. Потрошувачка: 6,0 – 6,1 L/100 km на бензин и 7,7 – 7,9 L/100 km на ТНГ.

E-Tech целосен хибрид (full hybrid)

1.6L 145 КС – 205 Nm, 4-цилиндричен со автоматски менувач. Потрошувачка: 4,7 – 4,9L/100 km

НАЈНОВИ