Рели Дакар 10 етапа Во фокус битката на поранешните тимски колеги Саинц и Леб

Инаку, 10-та етапа, релито Дакар имаше кружна делница која започнуваше и завршуваше во градот Алула, со должина од 612 километри…

Но да се вратиме на приказната од Насловот. Не толку одамна, во 2018 година, Карлос Саинц (Carlos Sainz) и Себастиен Леб (Sebastien Loeb) беа соиграчи кои му го донесоа на Peugeot релито Дакар. Денес тие се лути противници.

Сепак, на 10-тата етапа на релито Дакар во 2024 година, ниту еден од двајцата не беше најбрз, туку добро име, но без соодветни резултати за поткрепување на тоа добро име. Французинот Герлен Чишерит ( Guerlain Chicherit ) беше најбрз во Тоyotа Hilux која ја вози за тимот Overdrive. Јужноафриканецот Брајан Барагвант (Brian Baragwanth )во автомобил на Century ја мина целта на второто место, додека Бенедиктас Ванагас (Benediktas Vanagas) од Литванија со Toyota Hilux заврши трет.

А што се случи со практично единствените претенденти за титулата на Дакар 2024? Себатиен Леб заврши 16-ти, 17′:37” зад победникот, а Карлос Саинц 24-ти, 24′:48” зад Чичерито.

Денешната етапа се сведе на избегнување пукање или дупнување на пневматици, а Саинз не се снајде најдобро таму. Имал дупнати две гуми, што значи дека останал без резервна.

Практично, доколку тимскиот колега од Audi, Матијас Екстром (Mattias Ekström ) не дојдеше и не му ја дадеше резервната, Шпанецот можеше да си ги спакува куферите. Така загуби само седум минути во однос на Леб, кој сега заостанува 13 минути зад Саинц.

А Леб ќе се снајдеше многу подобро и уште повеќе ќе го намалеше заостанувањето ако не мораше да смени две гуми, за што беа потребни цели 15 минути поради дефект на хидрауличниот дигалка.

Како и да е, Дакар не е завршен за двајцата, далеку од тоа.

Генерален пласман на релито Дакар 2024 година во конкуренција на возачи

 

Поз. Бр         Возач/совозач  Тим                            Време             За0ост.

 

1    204(esp) Carlos Sainz      Team Audi Sport        41h 35′ 12”

(esp) Lucas Cruz

2  203(fra) Sebastien Loeb Bahrain Raid Extreme    41h 48′ 34” + 00h 13′ 22”

(bel) Fabian Lirquin

 

3  206(bra) Lucas Moraes Toyota Gazoo Racing      42h 37′ 56” + 01h 02′ 44”

(esp) Armand Monleon

Honda, но сепак тимската работа се исплатеше. Од последната бензинска пумпа Рики Брабек и Адриен Ван Беверен, тимските колеги од Honda, возеа заедно, а благодарение на стратешкиот сојуз од стартот Брабец ја оствари првата победа на Дакар во 2024 година, инаку вкупно 10-та во кариерата, и уште поважно, го зголеми водат преку Рос Бранч (Ross Branch ) на 10 минути.

Ван Беверен од своја страна профитираше со тоа што стигна на целта трет зад Хозе Игнацио Корнехо Флорим (Jose Ignacio Cornejo Florimo), а во генералниот поредок се искачи на третото место и помалку од една минута зад Бранч, кој сепак беше втор, но денешната етапа ја заврши седми.

Како и кај возачите, на две етапи пред крајот, сè уште ништо не е завршено ниту за мотоциклистите.

Генерален пласман на релито Дакар 2024 година во конкуренција на мотоциклисти

 

Поз. Бр.        Возач                            Тимот                              Време            Заос.

 

1     9  (usa) Ricky Brabec   Monster Energy Honda Tean        44h 45′ 28”

2   46  (bwa Ross Branch  Hero Motosports Team Rally          44h 56′ 22” + 00h 10′ 54”

3   42 (fra) Adrien Van Beveren Monster Energy Honda Team 44h 57′ 14” + 00h 11′ 46”

 

НАЈНОВИ