Рели Дакар 2024 – двојна победа за Audi

Но, и двајцата возачи – Матијас Екстром и Стефан Петерхансел веќе немаат шанси за победи односно да го освојат годинешниот Дакар…

Иако звучи одлично за веројатно најсилниот тим на овогодинешниот Дакар, и со веројатно најскапите болиди, и двајцата како утешна награда добија одличен пласман на осмата етапа.

Тоа пак, од друга страна, покажаа колку се вистински натпреварувачи кои не се откажуваат кога се ќе заврши. Сепак, „Господин Дакар“, Стефан Петерхансел (Stephane Peterhansel), кој по 35-ти пат учествува на релито на издржливост, по етапата изјави дека двојната победа е важна за брендот, важна за да се ослободи од вкусот на проблемите од порано, но исто така значајни за стратегиите до крајот на релито, односно останатите четири делници, во кои цел тим се обидува да победи, а очигледно ќе има тимски возења.

Најдобрите шанси за тоа очигледно ги има Карлос Саинз (Carlos Sainz), кој ја зголеми предноста иако денеска заврши како четврти со нешто повеќе од пет минути зад победникот. Неговиот главен конкурент и вицешампион Себастиен Леб (Sebastien Loeb) ја заврши етапата на 10-то место, 11 минути зад победникот, но уште поважно шест зад Саинц, сега е 24′:47”. Доколку Леб не заработеше казна од 15 минути на почетокот на релито Дакар во 2024 година, работите веројатно ќе изгледаа поинаку.

Генерален пласман на релито Дакар 2024 година во конкуренција на возачи по 8-та етапа

Поз. Бр.     возач/совозач                     тим      време        заостаток       казни

1 204 (esp) Carlos Sainz  Audi Sport Team       33h 29′ 10”   00h 00′ 10”

(esp) LUCAS CRUZ

2 203 (fra)Sebastien Loeb Bahrain Raid Xtreme 33h 53′ 57” + 00h 24′ 47” 00h 15′ 00

(bel) FabianLurquin

3 206 (bra) Lucas Moraes Toyota Gazoo Racing 34h 34′ 23” + 01h 05′ 13”

(esp) Armand Montleon

Браќата близнаци Кевин (Kevin) и Лучијано Бенавидес (Luciano Benavides), од кои првиот е бранител на титулата на Дакар, а вториот е шампионот на Rally Raid, практично ги загубија шансите за победа во првиот дел на Дакар. Сепак возат како да се борат за победа. Извојуваа двојна семејна победа, само победникот Кевин вози за КТМ и вицешампионот Лучијано зa Husqvarnа. Делницата од Ал Дувадми до Хаил е долга 678 километри а тие ја минаа за само 31 секунда разлика, додека Адриен ван Беверен (Adrien van Beveren) ја мина целта трет.

И покрај тоа што заврши на седмото место, Рики Брабек (Ricky Brabec) води во генералниот пласман возејќи на Honda, и за него е важно да го задржи Рос Бранч (Ross Branch) возачот на Hero Team, зад себе. Засега ниту еден од нив нема право на грешка, а особено на опуштање. Разликата помеѓу Брабек и Бранч е само 42 секунди.

Генерален пласман на релито Дакар 2024 година во конкуренција на мотоциклисти по 8-та етапа

Поз. Бр. возачи                          Тим                        време        заос

1 9 (usa) Ricky Brabec  Monster Energu Honda Team 36h 16′ 31”

2 46(bwa)Ross Branch Hero Motors Team Rally 36 17′ 13”           + 00h 00′ 42”

3 11(chl) Јoze Ignacio Monster Energu Honda Team 36h 20′ 52“    + 00h 04′ 21”

Cornejo Florimo

НАЈНОВИ