Рели Дакар 2024 – На Леб му припадна  7-та етапа

Со тоа легендарниот Французин гo зазеде и и второ место во генералниот пласман..

Но  Карлос Саинц (Carlos Sainz) е уште далеку понапред. Себастиен Леб (Sebastien Loeb) е победник на 7-та етапа на релито Дакар во 2024 година, која се возеше од Ријад до Ал Дувадми, имаше 390 километри средна делница и дури 483 километри специјален тест.

Фабричкиот возач на Тоyotа, Лукас Мораес (Lucas Moraes), заврши на второто место, додека Насер Ал-Атијах (Nasser Al-Attiyah) заврши на третото место.

Леб секако е многу задоволен што заврши на второто место во генералниот пласман, а Матијас Екстром (Mattias Ekstrom) во Audi отпадна од конкуренцијата. Екстром имаше дефект во задниот дел на сложениот хибриден Audi RS Q e-tron, кој не успеа да го отстрани ( поправат).

Сепак, има уште долг пат до победата на релито Дакар. Саинц, и покрај тоа што загуби 10 минути на етапата 7, сепак води со повеќе од 19 минути пред Лоеб и повеќе од еден час пред Мораеш (Moraes).

 

Поз. Бр. возачот/совозач            Тим                          Време          Заостан.

1    203  (fra) Sebastien Loeb Bahrain Raid Xtreme 04h 56′ 39”

(bel) FABIAN LURQUIN

2    206 (bra) Lucas Moraes Toyota Gazoo Racing 05h 03′ 45”        + 00h 07′ 06”

(esp) Armond Monleon

3   200  (qat) Nasser Al Attiyah Nasser Racing         05h 06′ 26”         + 00h 09′ 47

(fra) Mathieu Baumel

Со мотоциклистите се случуваат речиси неверојатни работи што се однесува до редот. Победник на седмата етапа е Хозе Игнасио Корнехо Флоримо (Jose Ignacio Cornejo Florimo ) возачот на фабричкиот тим Honda, вториот со нешто повеќе од три минути заoстаток пристигна Лучијано Бенавидес (Luciano Benavides), фабричкиот возач на Хускварна (Husqvarne), додека трет Кевин Бенавидес (Kevin Benavides), фабричкиот возач. на КТМ, со 3′:32”. зад победникот. Сепак, вкупниот пласман е речиси неверојатен. Рики Брабек (Ricky Brabec ) возачот на Honda, е водечки, со Рос Бранч (Ross Branch) само една секунда зад него! Трет е Флоримо (Florimo) со заостаток од 6′:48″ .

Поз. Бр.     Возач            Тим                      Време        заос.         казни.

1 9 (USA) Ricku Brabec   Monster Energy 32h 37′ 20” 00h 01′ 00”

Honda Team

2 46(bwa) Ross Branch  Hero Motosports 32h 37′ 21” + 00h 00′ 01” 00h 01′ 00”

Team Rally

3 11(chl) Jose Ignacio    Monster Energu   32h 44′ 08” + 00h 06′ 48”          00h 06′ 00”

Cornejo Florimo   Honda Team

НАЈНОВИ