Рели Дакар 2024 – Нассер Ал-Атијах најбрз на 5-та етапа

Прв пат во ново возило и седми севкупно тип на возило во кој победи.,,

На легендарното рели за издржливост, таквите работи се бројат, кој колку пати победил и во или на што, а возачот од Катар испиша историја. Prodrive Hunter е седмиот автомобил во кој постигна барем една етапна победа, приближувајќи го до легендарниот Стефан Петерхансел (Stephane Peterhansel), кој го нарекуваат уште и Мистер Дакар, а кој успеа да го направи тоа со дури осум производители. Сепак, резултатот на Петерхансел, кој е негов 35. настап на релито Дакар, беше постигнат со вклучување на мотоциклите на кои се натпреваруваше во неговата долга кариера, во која собра 50 етапни победи. Сепак, бранителот на титулата на релито Дакар денеска, на петтиот ден, беше најбрз за прв пат во Prodrive Hunter, а Герлен Чичерит (Guerlain Chicherit ) во Toyota Hilux управуван од тимот Overdrive ја мина целта со заостанување од речиси два. минути. Возачите на јачината на звукот Overdrive денес имаа ден од соништата. Хуан Круз Јакопини (Juan Cruiz Yacopini) заврши трет, Јазид Ал Раџи заврши (Yazeed Al Rajhi ) на четвртото место, а Гијом де Мевиус (Guillaume de Mevius ) заврши на петтото место, сите возачи на тимот Overdrive Racing. Иако Насер Ал-Атијах (Nasser Al-Attiyah) напредуваше на второто место во генералниот поредок, а Карлос Саинз (Carlos Sainz) падна за едно место, лидерот Ал Рајхи ја зголеми предноста на убави девет минути.

А Саинц, кој е на втората позиција во петтата етапа со вкупна должина од 645 километри, заостана девет минути зад победникот, а целта ја мина на 28. место, додека господин Дакар во втората Audi RS Q e-tron беше само 30. Како што изјави, намерно биле запењле на пет минути за утре да имаат пониски стартни позиции. Довчерашниот победник Себастиен Леб (Sebastien Loeb) не застана намерно, но заработи казна од дури 15 минути, откако не најде ниту една контролна точка, па заврши на 71. место со заостанување од цели 21 минута.

Рели Дакар 2024. генерален пласман во конкуренција на  автомобили

Поз. Бр.     Возач/Совозач         Тим                           Време/Заостанок Казна

1   201(sau) Yazeed Ak Rajhi Overdrive Racing          17h 24′ 04”

(deu) TIMO GOTTSCHALK

2 200(qat) Nasser Al-Attiyah Nasser Racing      17h 33′ 07”   + 00h 09′ 03”

(fra) Mathieu Baumel

3 204(esp) Carlos Sainz  Team Audi Sport 17h 35′ 35”  + 00h 11′ 31” 00h 00′ 10”

(esp) Lucaz Cruz

Во конкуренција на мотоциклисти, Пабло Кинтанила (Pablo Quintanila ) му донесе радост на неговиот фабрички тим на Honda со етапна победа. Дека овој тим беше добро подготвен за овогодинешното рели Дакар, потврдува и второто место на Адриен ван Беверен (Adrien van Beveren), кој целта ја мина со 37 секунди зад победникот, што на Honda и донесе нова двојна етапна победа. Тоби Прајс (Toby Price) на фабрички КТМ заврши трет со заостанување од 1′:39”. Рос Бранч (Ross Branch ) стигна до целта шести за Hero Team, но за него е поважно што повторно е лидер во генералниот пласман на релито Дакар 2024 година со мали 1′:14“ пред возачот на Honda, Хозе Игнасио Корнехо Флорим (Jose Ignacio Cornejo Florim), додека трет е и возачот на Honda Рики Брабек (Ricky Brabec ) со 3′:47” заостанување.

Рели Дакар 2024. генерален пласман во конкуренција на мотоциклисти

1 46(bwa)       Ross Branch  Hero Motosports Team Rally     19h 05′ 03”

2 11(chl) Jose Ignacio Corneo Florimo Monster Energy Honda T 19h 06′ 17”

+ 00h 01′ 14”

3 9(usa) Ricku Brabec    Monster Energy Honda Team 19h 08′ 50”

+ 00h 03′ 47”

НАЈНОВИ