Шпански Еbro претстави два нови SUV модели

Благодарение на соработката со кинескиот Chery, препородениот шпански бренд Ebro ги претстави своите први два SUV модели…

Еден од нив на кој најмногу сметаат Шпанците е Ebro S700, plug-in хибриден теренец со компактни димензии, кој меѓу другото ќе биде ривал на Hyundai Tucson и Kia Sportage.

Madrid Car Experience, настанот порано познат како салон за автомобили во Мадрид, беше местото што го избра препородениот шпански бренд Ebro да ги претстави своите први теренци. Во согласност со 70-годишнината на компанијата, брендот го претстави компактниот SUV S700 долг 4,51 метар.

Компактниот SUV, кој несомнено наликува на Chery Tiggo 7 Pro, треба да игра водечка улога во враќањето на брендот во продажните салони низ Шпанија, особено што овој модел го носи печатот „Made in Spain“. Овој модел не беше сам на сцената, бидејќи го делеше истото со 21 см подолг SUV модел од сегментот D со седум седишта – Ebro S800, кој е технолошки близнак на Chery Tiggo 9 Pro, односно неговиот подмодел. во рамките на брендот Jaecoo. Двата модели ќе бидат достапни со две опции за погон, а покрај бензинскиот мотор, се истакнува и plug-in хибридната верзија (PHEV) со моќност од 350 КС, наведуваат информативните агенции.

Сепак, поради популарноста на сегментот C во Европа, брендот верува дека S700 ќе биде лидер во продажбата. Марката става посебен акцент на опремата на новиот S700 и во однос на поврзувањето, како и безбедноста и удобноста. Опсегот е структуриран во две нивоа на завршница. Останатите детали поврзани со предложената понуда за шпанскиот пазар ќе бидат познати подоцна.

Што се однесува до механичкиот дел, кој најмногу се потпира на автомобилите на Chery, новиот S700 ќе ја започне својата комерцијална авантура во Шпанија со два мотори. Почетното ниво го зазема 1,6-литарскиот T-GDi бензински мотор со 150 КС. Блокот со четири цилиндри е поврзан со автоматски менувач DCT со двојна спојка, а силата и вртежниот момент се распределуваат на предните тркала.

За возачите кои се повеќе посветени на одржлива мобилност и бараат супериорни перформанси, Ebro предлага plug-in хибридна верзија. Комбинира 1,5 литарски T-GDi бензински мотор со електричен мотор за да произведе максимална моќност од 350 КС, а моќта се пренесува преку автоматски менувач DHT. Благодарение на литиум-јонската батерија, моделот PHEV може да помине повеќе од 80 километри во електричен режим. Затоа ја носи еколошката значка „0 емисии“ со сите предности на мобилноста што ги носи.

Доколку се оди според планот, производството на новиот S700 ќе започне на крајот на оваа година, а во шпанските салони ќе биде достапен на почетокот на 2025 година. Ќе се склопува во Шпанија, поточно во фабриката Еbro лоцирана во слободната зона на Барселона, која ќе ја дели со кинеската Chery, која на тој начин влезе на пазарот на ЕУ од задната врата.

Компактниот SUV, заедно со моделот S800, првично ќе биде достапен на 30 продажни места на ексклузивната дилерска мрежа за брендот Ebro, дистрибуирани низ целата земја. Цените се уште не се познати.

НАЈНОВИ