Tesla ги намалува цените на своите возила во САД

Причина поради падот на продажбата, додека залихите континуирано продолжуваат да растат..

Tesla ја намали цената на своите најпродавани возила Model Y, X и S за 2.000 долари во САД доцна во петокот, откако разочарувачката продажба во првиот квартал ги зголеми залихите.

Најевтината верзија на SUV Model Y сега има куповна цена од 42.990 долари, што е за точно 2.000 долари помалку од 44.990 долари претходно, и тоа е пред секој федерален даночен кредит. Слични намалувања беа направени кај Model S и X. Се чини дека Model 3 не ја променил својата цена, пишува Bloomberg.

Намалувањето го означи крајот на турбулентната недела за производителот на електрични автомобили од Остин, во сопственост на Илон Маск (Elon Musk).

Претходно во неделата, Маск објави во меморандум до повеќе од 140.000 вработени во компанијата дека го намалува бројот на вработени „за повеќе од десет проценти на глобално ниво“, а двајца високи директори ја напуштија компанијата.

Tesla му кажа на својот полномошник во средата дека ќе побара од акционерите повторно да гласаат за пакетот за компензација од 56 милијарди долари за Маск, кој беше укинат од судот во Делавер во јануари.

Во петокот, компанијата повлече речиси 3.900 од своите футуристички пикапи Cybertruck за да ги поправи или замени педалите за гас кои се заглавуваат и може да предизвикаат забрзување на возилото, зголемувајќи го ризикот од несреќа.

Компанијата во вторникот објави заработка во првиот квартал. Акциите паднаа за повеќе од 40 отсто оваа година поради загриженоста поради слабата продажба и зголемената конкуренција од Кина.

Производителот на автомобили го претрпе првиот пад на продажбата во однос на годината од раните денови на пандемијата на Ковид во првиот квартал, испорачувајќи 386.810 возила, што е далеку под проценките на аналитичарите од 449.080.

НАЈНОВИ