Volkswagen ID.7 GTX седан

По караванот ID.7 GTX Tourer прикажан во март, седанот ID.7 сега доби и спортска GTX верзија.

Така, неговата литиум-јонска батерија со капацитет од 86 kWh обезбедува поддршка за брзини на полнење до 200 kW на брзи полначи, што овозможува да се полни од 10 до 80% за помалку од 30 минути.

Автомобилот има два електромотори, што значи дека предните и задните мотори заедно имаат 250 kW/340 КС, а има и електронска блокада на диференцијалот, погон на четири тркала, спортски прогресивен систем за управување, посилни стабилизатори и опционална адаптивна шасија. контролен систем. Има и ESC Sport режим ако возачите сакаат дополнително да се забавуваат.

Што се однесува до забрзувањето, седанот Volkswagen ID.7 GTX достигнува 100 km/h за „помалку од 6 секунди“.

ID.7 GTX, исто така, доби црни акценти со висок сјај, ревидиран заден дифузор, нови 20-инчни тркала како стандард (21-инчни опционални), GTX букви, како и

IQ.Light LED матрични фарови.

Треба да се спомене и кралевите црвена Kings металик боја.

Клиентите ќе можат да ги нарачаат и следните бои: Glacier White Metallic, Scale Silver Metallic, Grenadilla Black Metallic и Moonstone Grey Solid.

За внатрешноста има „ергономски дизајнирани седишта“ со специфичен дизајн на GTX покриени со комбинација од ткаенина и ArtVelours Eco микрофлис со црвени шевови и црвени GTX букви. Има и ergoActive предни седишта со 12-насочно прилагодување и функција за меморија. Тие исто така нудат функции за греење и вентилација и се дел од пакетот Interior Plus кој исто така додава аудио систем Harman Kardon од 700 вати.

Други значајни карактеристики вклучуваат 15-инчен екран на допир, напреден дисплеј со проширена реалност, нова гласовна помош IDA со интеграција ChatGPT, како и Apple CarPlay и Android Auto. Вклучува и опционален „Park Assist Plus“ кој овозможува автоматско паркирање, „Поврзана помош за патување“ што вклучува помош во лента, адаптивна контрола на патувањето, како и автономно сопирање за итни случаи и динамичен приказ на патните знаци.

НАЈНОВИ